Reklama

Pająk jak z bajki. O jego istnieniu nie mieliśmy pojęcia

​Nie tak dawno pisaliśmy o nowym gatunku żmii, który został nazwany na cześć Salazara Slytherina. Co ciekawe, nie jest to jedyne zwierzę, które zawdzięcza swoją nazwę serii książek o Harrym Potterze. Poznajcie Eriovixia gryffindori - pająka wyglądającego jak Tiara Przydziału.

Dla niewtajemniczonych, pochodząca z serii książek o Harrym Potterze, Tiara Przydziału to magiczne nakrycie głowy, które na podstawie osobowości i cech ucznia wybiera mu odpowiedni dom. Odbywa się to podczas Ceremonii Przydziału, czyli uroczystości rozpoczynającej rok szkolny w Hogwarcie.

Pająk został nazwany na cześć Godryka Gryffindora, czyli pierwotnego właściciela tiary i jednego z czterech legendarnych założycieli Szkoły Magii i Czarodziejstwa. Odkryto go dopiero kilka lat temu, a spotkać go można jedynie w południowych Indiach w Ghatach Zachodnich.

Ghaty Zachodnie to pasmo górskie wpisane na listę światowe dziedzictwa UNESCO. Rozciąga się na około 1600 kilometrów i zamieszkuje je wiele endemicznych gatunków zwierząt m.in. Eriovixia gryffindori. Osobnik jest niewielkich rozmiarów. Ma siedem milimetrów długości, z czego ponad pięć to charakterystyczny "kapelusz".

Specyficzny odwłok ma za zadanie kamuflować pająka. Jest podobny do martwego liścia, dzięki czemu potencjalnym drapieżnikom trudniej go dostrzec. Jak widać, wszystko w przyrodzie znajduje swoje zastosowanie.

Odkrywcy sami przyznali, iż są wielkimi fanami Harry'ego Pottera. Umówili się, że jeżeli będzie to nowy gatunek, to nazwą go na cześć Tiary Przydziału. Tak też się stało.

Co ciekawe, odkrycie dotarło do autorki popularnych książek - J. K. Rowling. "Jestem naprawdę zaszczycona! Gratuluję odkrycia kolejnego #FantastycznegoZwierzęcia" - skomentowała.

Reklama

Mateusz Zajega

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pająk | Harry Potter

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy