W Wiedniu żyje się najlepiej
Stolica Austrii, Wiedeń, wygrał globalny ranking na najlepsze do życia i najbardziej przyjazne mieszkańcom miasto, przygotowany przez grupę konsultingową Mercer. Na ostatnim miejscu znalazł się natomiast Bagdad, stolica Iraku.
Stolica Austrii już od 2009 roku umieszczana jest na szczycie podium metropolii, których mieszkańcy cieszą się najlepszą jakością życia. Także w tym roku Wiedeń, doceniony za bogatą ofertę kulturalną, kompleksową opiekę zdrowotną, infrastrukturę i umiarkowanie rosnące koszty mieszkaniowe zajął pierwsze miejsce w rankingu grupy konsultingowej Mercer.
Mieszkańcy, których w Wiedniu jest 1,7 mln chwalą sobie m.in. bezpieczeństwo na ulicach, dużą ilość parków oraz niezawodny, a przy tym niedrogi transport publiczny, który dziennie kosztuje ich 1 euro. Dodatkowo informacje o komunikacji miejskiej na przystankach podawane są w 10 różnych językach, co ułatwia turystom poruszanie się po stolicy Austrii.
Pomimo kryzysu w strefie euro, Wiedeń nie może narzekać na brak odwiedzających go zagranicznych gości. Duża część wpływów do budżetu miasta pochodzi właśnie z turystyki. Stolica Austrii jest największym ośrodkiem kulturalnym tego kraju - to tutaj tworzyli i koncertowali Joseph Haydn, Ludwig van Beethoven i Wolfgang Amadeusz Mozart, czyli tzw. trójka klasyków wiedeńskich. Symbolem miasta jest katedra Św. Szczepana Męczennika (Stephansplatz), wznosząca się w najstarszej części miasta. Inną górującą nad miastem atrakcją jest bez wątpienia Diabelski Młyn (65 m) zlokalizowany w wesołym miasteczku Prater.
W rankingu porównano także oferty spędzania wolnego czasu, takie jak restauracje, teatry, kina i aktywności sportowe. Zdaniem mieszkańców Wiednia, są one dostosowane do różnego wieku, zainteresowań, a także zawartości portfela.
Według ankiet przeprowadzonych przez Mercer, w Europie znajduje się 15 z 25 najlepszych na świecie miast. Niemcy i Szwajcaria mają aż po trzy w pierwszej dziesiątce. Warszawa zajmuje 84. pozycję. Najniższym rangą miastem w zachodniej Europie są natomiast Ateny. Najgorsze warunki do życia na świecie mają jednak mieszkańcy Bagdadu, stolicy Iraku.
W rankingu na najlepsze miasto do życia pod uwagę brane było ogólnie 39 czynników, w tym: stabilność polityczna, opieka zdrowotna, edukacja, przestępczość, rekreacja i transport.