Zostań mężczyzną, czyli jak przeżyć w dziczy
Wczasy pod palmą, na polskiej wsi, nad morzem albo w górach? A może coś bardziej egzotycznego? Jeśli marzy ci się podróż do Amazonii przeczytaj wskazówki jakie mają doświadczeni podróżnicy, tacy jak Hazen Audel - instruktor survivalu National Geographic Channel.
Ekwipunek
Naval - żołnierz GROM i autor książki "Przetrwać Belize. Opowieść GROM-owca" radzi, by sumiennie przemyśleć, co zapakować do swojego plecaka. Jak najbardziej ograniczyć masę bagażu, jednocześnie nie zapominając o najpotrzebniejszym wyposażeniu. Należy pamiętać, że każdy dodatkowy kilogram robi ogromną różnicę. Tak nielubiane przez wielu pakowanie powinno być bardzo rozsądnie zaplanowane.
ZOBACZ DALEJ
Odzież
Odpowiednia odzież to istotny element wyposażenia odkrywców dżungli. Zapomnijcie o krótkich rękawach i szortach. Choć wydaje się, że w takich warunkach klimatycznych będą najodpowiedniejsze, to jest to ogromny błąd, który może kosztować życie. Koszule z długim rękawem i spodnie włożone w buty to zabezpieczenie przed owadami roznoszącymi groźne choroby. Do tego ubranie powinno być przewiewne i szybkoschnące - należy pamiętać o wysokiej wilgotności, jaka występuje w dżungli.
ZOBACZ DALEJ
Ogień
Jeśli jesteśmy przy pakowaniu, pamiętajmy o zapalniczce. By zadziałała kiedy najbardziej będziemy jej potrzebować, musimy schować ją w suchym i szczelnym miejscu. Przez autochtonów często jest ona przechowywana w sakwie na tytoń. Co bardziej wytrawni podróżnicy mogą pokusić się o krzesiwo, choć bywalcy Ameryki Południowej sami mówią, że tam nawet miejscowi nie używają go na co dzień, bo choć "romantycznie" wyglądające, jest mniej przydatne niż dobrze zaizolowana w podróży zapalniczka.
ZOBACZ DALEJ
Alternatywa
Możesz wszystko dokładnie przygotować - trasę, żywność, sprzęt. Jednak zawsze musisz mieć na uwadze zmieniające się okoliczności, które mogą pokrzyżować Twoje plany. Jeśli jednak ułożysz sobie w głowie plan B, przemyślisz kilka rozwiązań, które w danej sytuacji można zastosować, zmiana planów nie będzie tak bolesna, a powodzenie Twojej wyprawy nie będzie zagrożone. Znalezienie alternatyw to sposób na przetrwanie nie tylko w dżungli amazońskiej, ale również tej miejskiej.
ZOBACZ DALEJ
Zasada 100%
We wszystko co robisz włóż maksymalnie dużo zaangażowania. Odpuszczenie sobie i oszczędzenie sił, może kosztować Cię utratę zdrowia lub nawet życia. Zadbaj o zdrowie i kondycję. Poznaj możliwie dokładnie zasady życia, zwyczaje lokalnej społeczności. Poczytaj o regionie - to dobry start do planowania eskapady.