​Huawei MatePad Pro - pierwsze wrażenia

​Huawei MatePad Pro z klawiaturą magnetyczną i rysikiem /INTERIA.PL
Reklama

Przyjrzeliśmy się najnowszemu tabletowi Huawei z wyższej półki - modelowi MatePad Pro. Co potrafi to urządzenia i jakie są nasze wrażenia po kilku dniach użytkowania?

Na froncie "Tabletów dla profesjonalistów z Androidem" zostały tylko dwie firmy - Huawei i Samsung. iPad Pro i Air mają znaczną przewagę. Ale nie każdy chce urządzenia z iOS (iPad OS) w wysokiej cenie. Najnowszy tablet Huaweia, MatePad Pro, ma być alternatywą dla iPadów, a także urządzeń takich jak Surface Pro. Spędziliśmy z nim kilka dni - oto nasze wstępne wnioski.

Design i ekran

Po włączeniu tabletu spore wrażenie robi sam ekran. Sprzęt ma bardzo wąskie ramkami, dzięki czemu ekran pokrywa aż 90 procent przedniej obudowy tabletu. Obiektyw przedniego aparatu umieszczono w lewym, górnym rogu. W porównaniu z innymi tabletami, łącznie z iPadem, MatePad Pro, na pierwszy rzut oka, wypada fantastycznie.  

Reklama

Sprzęt może pochwalić się wyświetlaczem LCD FullView 2K QHD (2560 × 1600 pikseli,)  o przekątnej 10,8 cala i proporcjach 16:10. Jakość obrazu i poziom odwzorowania kolorów zdają się pozostawać na wysokim poziomie.

Samo wykonanie urządzenia również stoi na najwyższym poziomie - Huawei wie, jak robić dobrze prezentujący się sprzęt, stawiając głównie na aluminium w wykończeniu tabletu. Rozmiary urządzenia to 246 x 159 x 7.2 mm, a waga wynosi 460 g.

Tablet otrzymaliśmy do testów wraz z magnetyczną klawiaturą i specjalnym rysikiem M-Pencil, który łączy się z tabletem po jego umieszczeniu na górnej części ramki. W ten sposób również go ładujemy. Klawiatura magnetyczna, odpowiednik rozwiązań znanych z iPadów i Surface Pro, również łączy się bezprzewodowo z tabletem. Wyspowe klawisze sprawdza się dobrze, ale trzeba przyzwyczaić się m.in. do sposobu rozmieszczenia przycisków kierunkowych.

Specyfikacja

MatePad Pro ma procesor Kirin 990 znany z zeszłorocznego smartfonu Mate 30 Pro. Na pokładzie znajdziemy jeszcze 16-rdzeniowy procesor graficzny Mali-G76  i 6 GB pamięci RAM. Na ten moment można napisać, że taka specyfikacja we wstępnej fazie testów nie sprawiała problemów. Podstawowa konfiguracja ma 128 GB pamięci. Tablet korzysta - niestety - ze specjalnych kart pamięci marki Huaweia. Wersja LTE ma slot na kartę nanoSIM.

W tablecie zastosowano czterokanałowy, stereofoniczny głośnik Harman Kardon. Jak na tablety - trudno mieć zastrzeżenia do jakości dźwięku. Spokojnie można na nim oglądać filmy lub słuchać muzyki.

Aparat? 13 megapikseli, f/1.8, z lampą LED. Należy go traktować jak urządzenie do bardzo podstawowych zdjęć, głównie do notatek. Z przodu mamy aparat o obiektywie 8 megapikseli, f/2.0. Do wideokonferencji będzie w sam raz.

Bateria

Huawei nie musi udowadniać niczego na płaszczyźnie długości działania baterii i szybkiego ładowania - urządzenia chińskie firmy słyną z tych elementów. Bateria w opisywanym modelu ma pojemności 7250 mAh. Tablet wspiera też technologię Huawei SuperCharge 40W. Tablet obsługuje również funkcję ładowania bezprzewodowego (15W) i bezprzewodowego ładowania zwrotnego (7,5W). Wstępne testy wykazały, że tablet potrafi funkcjonować nawet do trzech dni przy standardowym użytkowaniu utrzymując stałe połączenie z siecią Wi-Fi.

Android i Huawei Mobile Services

Przejdźmy do tematu bardzo istotnego - oprogramowania i samego systemu operacyjnego. Bez odpowiedniego poziomu tych obu nie ma mowy o "pełnoprawnym" tablecie. Huawei MatePad Pro ma zainstalowanego o Androida 10 (zabezpieczenia ze stycznia 2020 r.)  Zamiast Usług Google otrzymujemy Huawei Mobile Services (HMS). Co to oznacza? Nie ma oficjalnego dostępu do Sklepu Google - aplikacje niedostępne w sklepie Google, można pobrać z AppGallery Huaweia, a jeśli ich tam nie ma, pozostają inne źródła - ale to temat na osobny materiał.  Należy jednak pamiętać, że niektóre z aplikacji i tak nie będą w ogóle funkcjonowały prawidłowo np. YouTube czy Netflix.

Android i Huawei Mobile Services

Opisana powyżej kwestia może być problemem dla niektórych użytkowników i trzeba sobie zdawać sprawę z potencjalnych ograniczeń. Sprzęt ma preinstalowany pakiet biurowy WPS.  Tablet otrzymał cały pakiet dodatkowych rozwiązań, które mają z niego uczynić mobilne biuro. O jakich funkcjach mówimy?

Funkcje ułatwiające prace

Rozwiązań jest kilka, są to m.in. tryb PC mode, gdzie ekran zmienia się w pulpit komputera i pozwala obsługiwać do 8 aplikacji pracujących w tle jednocześnie. Opcja  Multi-Window, czyli szansa uruchomienia do trzech aplikacji pracujących jednocześnie na ekranie - trudno stwierdzić, czy 6GB RAM nie będzie w tym aspekcie przeszkodą - na razie nie mieliśmy problemów. 

Dzięki Funkcji Floating Window nie musimy przerywać wykonywanej czynności i zmieniać aplikacji, a OneHop oznacza niewymagające kabla szybkie kopiowanie plików pomiędzy urządzeniami Huaweia. Możemy jeszcze dzielić ekran z innym urządzeniem (smartfon) za pomocą Multi-Screen Collaboration.

Drugi pakiet funkcji dotyczy wykorzystania potencjału rysika. Aplikacja Nebo zmienia pismo odręczne w tekst, a MyScript Calculator umożliwia rozwiązywanie ręcznie napisanych zadań z matematyki. 

Po wstępnych próbach, widać że obie działają prawidłowo, ale potrzebne są dalsze testy, aby to jednoznacznie stwierdzić. Zwykła aplikacja Notatnik ma ukryty prosty (podstawowe funkcje) szkicownik - coś, co znamy chociażby z Galaxy Note’a.  

Kwestia, czy MatePad Pro sprawdzi się jako "mobilne biuro" wymaga dalszej analizy.

Wstępne wnioski

MatePad Pro to bardzo dobrze wykonany tablet - to już teraz nie ulega wątpliwości. Specyfikacja jest poprawna, a ekran - bardzo dobry. Cena, szczególnie z dodatkowymi akcesoriami (szczegóły poniżej), również nie budzi zastrzeżeń. Pozostałe elementy wymagają dalszych testów. Na tym etapie należy przede wszystkim zastanowić się, do tego chcielibyśmy wykorzystać takie urządzenie i ile dodatkowej wiedzy (jak instalować aplikacje z innych źródeł niż AppGallery) posiadamy. Dokładny test zostanie opublikowany w nadchodzących dniach.

Cena i przedsprzedaż

Tablet Huawei MatePad Pro dostępny będzie w Polsce w wersji kolorystycznej Midnight Grey. Rekomendowana cena detaliczna Huawei MatePad Pro wynosi 2499 zł, (wersja z LTE - 2799 zł), klawiatury - 599 zł, a rysika M-Pencil - 399 zł.

Osoby, które zamówią tablet w przedsprzedaży między 26 marca (od godz. 15), a 13 kwietnia, otrzymają za 1 zł dedykowaną klawiaturę oraz rysik M-Pencil.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Huawei MatePad
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy