iPad Air i iPad mini z Retiną - nowe tablety Apple

Na tę chwilę czekał cały technologiczny świat. Firma Apple wreszcie zaprezentowała swoje nowe tablety - iPada Air oraz iPada mini z ekranem Retina.

iPady to jedne z najlepiej rozpoznawalnych i - czego by nie uważać o firmie Apple -  najlepszych tabletów dostępnych na rynku. Nic więc dziwnego, że niemalże cała branża IT z zapartym tchem czekała na nową generację tych urządzeń. O kształcie nowej generacji iPadów dużo spekulowano. Wyciekały różne specyfikacje, szkice, a nawet zdjęcia przedstawiające gotowe produkty. Okazuje się, że w większości z nich tkwiło ziarno prawdy. Podobnie jak w przypadku wrześniowej premiery nowych iPhone'ów, tym razem również odbyło się bez niespodzianek.

Nowe iPady w pełni oddają ducha filozofii "szybciej, lepiej, mocniej". Już od kilku premier, produkty Apple - czy to iPhone'y, MacBooki czy iPady - przechodzą drogę stopniowej ewolucji. Nie wprowadza się rewolucyjnych zmian, bo Tim Cook uznaje, że konsumenci ich nie oczekują. Po co, skoro aż 81 proc. rynku tabletów to iPady! Do tej pory Apple sprzedało aż 170 mln sztuk swoich tabletów! A teraz pojawiły się dwa nowe, zabójcze dla konkurencji, modele tabletów - iPad Air oraz iPad mini z ekranem Retina.

Reklama

iPad Air

iPad Air to, mocno upraszczając, powiększony iPad mini. Tablet ma smukłą, mierzącą 7,5 mm grubości obudowę (20 proc. cieńsza od czwartej generacji), która jest łudząco podobna do tej znanej z pierwszej generacji iPada mini. Obudowa jest wykonana z jednolitego kawałka aluminium i prezentuje się wyjątkowo elegancko. Tablet ma 9,7-calowy ekran Retina z ramką węższą o 43 proc. od poprzednika. Sprzęt waży zaledwie 0,45 kg! Jest lekki jak piórko - stąd nowy, pomysłowy, człon w nazwie tabletu - Air.

Prawdziwą przebudowę przeszły obecne we wnętrzu iPada 5. generacji podzespoły. Według Apple, nie powstydziłby się ich niejeden pecet. Sprzęt jest napędzany przez 64-bitowy procesor Apple A7 wspierany przez koprocesor M7. Dzięki takiemu połączeniu wydajność iPada Air jest 8 razy większa niż poprzednika - aplikacje otwierają się dwa razy szybciej (czy to w ogóle możliwe?)! W iPadzie Air znajdziemy kamerę iSight 5 Mpix oraz FaceTime HD. Nowe iPady będą także wyposażone w baterię pozwalającą na 10 godzin pracy z dala od gniazdka zasilania.

iPad Air zastąpi na rynku poprzednika, a jego cena będzie zaczynać się od 499 dol. (WiFi, 16 GB). Za identyczny pojemnościowo model z dostępem do sieci 3G/4G zapłacimy 629 dol.

Nowe iPady będą dostępne w dwóch wersjach kolorystycznych - czarnej i szarej. Pojawią się w sprzedaży już 1 listopada - również w Polsce!

iPad mini Retina

Znacznie większą ewolucję przeszedł nowy iPad mini, przynajmniej jeżeli chodzi o jakość wyświetlanego obrazu. Nowa generacja została bowiem wyposażona w 7,9-calowy ekran Retina pracujący w rozdzielczości 2048 na 1536 pikseli - takiej samej, co iPad Air. To, czego konsumenci oczekiwali już od dłuższego czasu, wreszcie stało się faktem.

iPad mini Retina (Apple nie nazywa tego urządzenia "mini 2") jest napędzany przez 64-bitowy procesor A7, który zapewnia czterokrotnie lepszą wydajność niż tablet pierwszej generacji i aż 10 godzin pracy na baterii. Oznacza to również dwukrotnie szybsze WiFi i wsparcie dla sieci LTE. Na pokładzie znalazło się miejsce - podobnie jak w "dużym" iPadzie - na 5-megapikselową kamerę iSight oraz FaceTime HD. Tablety będą dostępne w dwóch wersjach kolorystycznych - srebrnej i czarnej.

Startowa cena iPada mini 2 zaczyna się od 399 dol. (WiFi, 16 GB). Za analogiczny model z dostępem do 3G trzeba będzie zapłacić 529 dol. Tablety w sprzedaży pojawią się w listopadzie. Co ciekawe, iPad bez Retiny będzie tańszy o 100 dol. - jego cena startowa została zmniejszona do 299 dol.

Apple zapowiedziało też okładki Smart Cover w nowych wersjach kolorystycznych - te dla iPadów mini będą sprzedawane po 39 dol., natomiast te dla większych iPadów po 79 dol.

Polskie ceny iPad Air i iPad mini Retina

iPad Air Wi-Fi

16 GB - 2099 zł

32 GB - 2499 zł

64 GB - 2899 zł

iPad Air Wi-Fi i modem

 16 GB - 2599 zł

 32 GB - 2999 zł

 64 GB - 2399 zł

iPad mini Retina Wi-Fi

16 GB - 1699 zł

32 GB - 2099 zł

64 GB - 2499 zł

iPad mini Retina Wi-Fi i modem

16 GB - 2199 zł

32 GB - 2599 zł

64 GB - 2999 zł


INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: iPad | tablet | Apple | iOS | retina
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy