Tegra 3 i ukryty "piąty rdzeń"

Jaka przyszłość czeka tablety oraz procesory Tegra? Prezes firmy NVIDIA, Jen-Hsun Huang, porównał m.in. rynek tabletów do motoryzacyjnego, który dopasowuje się do potrzeb ludzi.

System operacyjny Android napędza szereg urządzeń, poczynając od 3-calowych smartfonów, poprzez zdolne wyświetlać obraz w 3D tabletów 10-calowych, a na sportowych samochodach kończąc. Postęp w tej dziedzinie jest niewyobrażalnie szybki i nieunikniony.

Rok 2012 będzie należał do "lodowej kanapki"

W nadchodzących miesiącach na rynek wprowadzonych zostanie szereg urządzeń napędzanych przez nową wersję systemu operacyjnego Google, Ice Cream Sandwich. Poprzez zapewnienie jednolitej platformy zarówno dla tabletów jak i smartfonów, nowy system operacyjny stanowi dla programistów spójną bazę do tworzenia nowych aplikacji.

Bez wątpienia możemy myśleć o 2012 roku jako o erze systemu Ice Cream Sandwich. Już w tym momencie notuje się codziennie 700 tysięcy nowych aktywacji systemu Android i aż 3,7 miliona w samo Boże Narodzenie.

Mnogość aplikacji

Sceptycy twierdzą, że ilość aplikacji dla systemu Android pozostaje w tyle w stosunku do tych dla iOS. Ale Jen-Hsun Huang podkreślił, że różnica ta jest już praktycznie bliska zniwelowaniu. Fakty są takie, że w listopadzie 2011 roku przekroczona została liczba 400 tysięcy aplikacji dla systemu Android, czyli poziom jaki osiągnęły programy dla iOS w połowie ubiegłego roku.

Reklama

Manuel Wille, główny inżynier w firmie Nik Software, przedstawił adaptację dla systemu Android programu do obróbki zdjęć, okrzykniętego przez Apple aplikacją roku 2011. Snapseed, bo o nim mowa, pojawi się niebawem w wersji przeznaczonej dla Androida, specjalnie dla urządzeń opartych o procesory Tegra.

Kolejną wartą uwagi osobą, która uświetniła swoją obecnością konferencję jest legenda sceny "gamingowej", Jonathan "Fatal1ty" Wendel. Przedstawił on możliwości programu Splashtop THD, który umożliwia przesłanie pulpitu komputera stacjonarnego na tablet. Dzięki czemu na tablecie z procesorem Tegra można zagrać nawet w takie tytuły jak "Skyrim", czy "Battlefield 3". Fatal1ty wziął również udział w pokazie trybu multiplayer w grze Shadowgun. Rozgrywka prowadzona była przy pomocy zewnętrznych kontrolerów gier.

Cztery rdzenie poniżej 250 dol.?

Jak już wcześniej wspomniał CEO NVIDII, producenci tabletów dopasowują je do potrzeb swych klientów. Kolejną osobistością, która pojawiła się na konferencji był Jerry Shen, prezes firmy ASUS. ASUS wraz z NVIDIĄ pierwsi wprowadzili na rynek pierwszy tablet wyposażony w procesor dwurdzeniowy (Tegra 2). Pod koniec ubiegłego roku podobnie stało się z Tegrą 3 (procesor czterordzeniowy w tablecie ASUS Transformer Prime). Idąc za ciosem Jerry ogłosił, że "Lodowa Kanapka", najnowsze dziecko Google, jest już dostępna dla użytkowników tabletów Transformer Prime.

Prawdziwym hitem rynkowym będzie zapowiedziany i zaprezentowany najnowszy tablet ASUS-a z 7-calowym wyświetlaczem IPS, wyposażony w czterordzeniowy procesor Tegra 3. Urządzenie ma być dostępne na rynku w cenie nie przekraczającej 250 dolarów.

Cztery rdzenie i wiele więcej

Huang podkreślił fakt, iż wydajność połączenia w jednym chipie czterech głównych procesorów oraz rdzenia "towarzyszącego" to nie tylko większa moc urządzeń, ale również oszczędność energii, skutkująca nawet dwunastogodzinnym czasem pracy na baterii. Zostały tutaj szczególnie podkreślone trzy technologie:

- Ukryty piąty rdzeń (określony na konferencji humorystycznie jako "ninja core")

Zaimplementowana w procesorze Tegra 3 technologia Variable SMP umożliwia automatyczne przełączanie się z czterech głównych rdzeni na piąty rdzeń "towarzyszący", w sytuacji gdy używamy aplikacji nie wymagających dużej mocy obliczeniowej czy wprowadzamy urządzenie w tryb uśpienia.

- PRISM, energooszczędna technologia podświetlania matrycy. Wyszukane algorytmy zarządzania podświetleniem, pozwalające obniżyć o 40 proc. pobór energii, poprzez kontrolę w czasie rzeczywistym podświetlania każdego piksela, ramki lub sceny.

- Technologia DirectTouch Opóźnienia w przekazywaniu dotyku to już przeszłość. Za kontrolę ekranu dotykowego odpowiedzialny jest teraz piąty (ukryty) rdzeń Tegry 3. Sześciokrotne skrócenie czasu reakcji to nie jedyna zaleta tego rozwiązania. Obniża się dzięki temu również zużycie energii.

Przez "okno" na świat

Microsoft potwierdza ścisłą współpracę z NVIDIĄ nad wersją systemu Windows 8, przeznaczonego dla urządzeń wyposażonych w procesory Tegra i pozostałych z architekturą ARM. Pozwoli to jeszcze bardziej wykorzystać potencjał drzemiący w procesorach NVIDIA Tegra 3. Aidan Marcuss z Microsoft podkreślił, że Windows 8 będzie systemem ściśle wielowątkowym.

Od komórek do samochodów

Jen-Hsun Huang przy okazji nie omieszkał wspomnieć o implementacji procesorów Tegra w branży motoryzacyjnej. Po ulicach miast jeżdżą już wyposażone w rozwiązania NVIDIA samochody Audi A7, a kolejnymi owocami współpracy NVIDIA z producentami są takie sportowe modele jak Tesla S, czy Lamborghini Aventador.

INTERIA.PL/informacje prasowe
Dowiedz się więcej na temat: NVIDIA | Tegra | Asus | CES
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy