Samochód wodorowy

Środa, 17 stycznia 2024 (12:13) Aktualizacja Wtorek, 26 marca 2024 (13:23)
Samochód wodorowy to rodzaj pojazdu elektrycznego, który wytwarza energię elektryczną bezpośrednio na pokładzie za pomocą ogniwa paliwowego. Ogniwo to wykorzystuje wodór, a w wyniku jego reakcji z tlenem powstaje energia elektryczna, woda i ciepło. Samochody wodorowe są uważane za ekologiczne, ponieważ ich jedynymi produktami ubocznymi są para wodna i ciepło.
Samochód wodorowy - najważniejsze informacje
Toyota Mirai na stacji ładowania wodoru. /Sebastian Kościółek /INTERIA.PL

Samochód wodorowy - najważniejsze informacje

Jak działa samochód wodorowy?

W ogniwie paliwowym wodór z zasobnika łączy się z tlenem z powietrza. 

W wyniku tej reakcji chemicznej wytwarzana jest energia elektryczna, która napędza silnik elektryczny pojazdu. 

Tradycyjne pojazdy elektryczne pobierają energię z wcześniej naładowanych akumulatorów. Samochód wodorowy wytwarza ją podczas jazdy.
 
Samochody wodorowe nie emitują dwutlenku węgla ani innych szkodliwych substancji. Co więcej, mogą oferować większy zasięg i krótszy czas tankowania w porównaniu do konwencjonalnych samochodów elektrycznych. 

Jednak wciąż istnieją wyzwania związane z infrastrukturą tankowania wodoru oraz kosztami jego produkcji i przechowywania. 

Jakie są marki samochodów wodorowych? 

Wśród najbardziej rozpoznawalnych modeli samochodów wodorowych znajduje się Toyota Mirai, produkowana przez japońskiego giganta motoryzacyjnego Toyota. 

Model ten cieszy się popularnością przede wszystkim w Japonii, Stanach Zjednoczonych oraz wybranych krajach Europy, takich jak Niemcy i Wielka Brytania. Mirai wyróżnia się jako jeden z pionierów w dziedzinie technologii wodorowych w motoryzacji.
 
Innym istotnym graczem jest południowokoreański Hyundai z modelem Nexo. Hyundai Nexo, podobnie jak Toyota Mirai, znalazł swoje miejsce na rynkach Korei Południowej, części Europy oraz w Stanach Zjednoczonych. Honda, również pochodząca z Japonii, wprowadziła na rynek model Honda Clarity Fuel Cell. Ten samochód wodorowy jest dostępny głównie na rynkach japońskim i amerykańskim.

Z ciekawszych modeli, Honda CR-V FCEV to hybryda wodorowa z opcją podłączania, co oznacza, że może działać także jako pojazd elektryczny na baterie (BEV) w miejscach z ograniczonym dostępem do stacji tankowania wodoru. Honda testuje CR-V FCEV w Japonii i Stanach Zjednoczonych, a jego premiera oczekiwana jest w najbliższych miesiącach.
 
Oprócz tych gigantów motoryzacyjnych, istnieją także mniejsze firmy i start-upy, które eksplorują możliwości technologii wodorowej. Choć ich obecność na rynku jest mniejsza, przyczyniają się do rozwoju i dywersyfikacji oferty pojazdów wodorowych. 

Stacje tankowania wodoru w Polsce

Grupa Polsat Plus i ZE PAK rozwijają swoją strategię transportu poprzez NesoBus, czyli polski autobus wodorowy stworzony przez spółkę PCE Polski Autobus Wodorowy. 

Firmy rozwijają też w Polsce stacje tankowania wodoru. Działają one w Warszawie i Rybniku, a w realizacji znajdują się w Gdańsku, Gdyni, Wrocławiu oraz Lublinie. 

Na ulice tych miast wyjadą właśnie autobusy wodorowe, a stacje tankowania są ogólnodostępne. Również dla wodorowych samochodów osobowych.

Samochód wodorowy - Wiadomości