THAAD

Wtorek, 21 listopada 2023 (13:30) Aktualizacja Czwartek, 7 grudnia 2023 (11:27)
THAAD (Terminal High Altitude Area Defense) jest amerykańskim systemem obrony przeciwrakietowej zaprojektowanym do niszczenia rakiet balistycznych krótkiego i średniego zasięgu na dużej wysokości. Głównym zadaniem THAAD jest obrona przed atakami rakietowymi. System wykorzystuje zaawansowaną technologię radarową do wykrywania, śledzenia i niszczenia nadchodzących rakiet, a jego mobilność pozwala na szybkie przemieszczanie w odpowiedzi na zmieniające się zagrożenia. THAAD jest kluczowym elementem obrony przeciwrakietowej Stanów Zjednoczonych.
THAAD - najważniejsze informacje
System THAAD. /Abaca/ABACA /East News

THAAD - najważniejsze informacje

  • Marka:

  • Rodzaj/Typ:

    sprzęt wojskowy

  • Rok uruchomienia produkcji:

    2007

Co to jest system THAAD?

THAAD (Terminal High Altitude Area Defense) to amerykański system obrony antybalistycznej. Jest on ostatnią częścią programu antyrakietowego Ballistic Missile Defense prowadzonego przez Stany Zjednoczone. 

Główną funkcją systemu THAAD jest przechwytywanie oraz skuteczne niszczenie taktycznych rakietowych pocisków balistycznych oraz bojowych głowic w najniższej części egzosfery, czyli na początku ich ostatniej i najważniejszej fazy lotu. Stosuje się go przede wszystkim do zabezpieczania jednostek wojskowych, zakładów przemysłowych, aglomeracji, a także innych ważnych obszarów. 

Bateria THAAD jest zbudowana z 9 wyrzutni, a każda z nich obsługuje po 10 pocisków. Są zamontowane na ciężarówce M1075 Oshkosh. System jest wyposażony także w radar AN/TPY-2 z anteną o powierzchni 9,2 m2 oraz zasięgu do 1000 km. Centrum dowodzenia baterią jest usytuowane w odległości 20 kilometrów od wyrzutni i komunikuje się z nią z wykorzystaniem łączności radiowej. 

Pociski systemu THAAD są naprowadzane na cel przy użyciu systemu radarowego, który współpracuje z naziemnym systemem sterowania. Śledzi on pozycję i prędkość, a także trajektorię lotu pocisku oraz celu. Dane te są na bieżąco aktualizowane, co pozwala na precyzyjne trafienie. 

Prace nad systemem THAAD rozpoczęły się w związku z koniecznością stworzenia skutecznej ochrony przed atakiem rakietowym pociskami balistycznymi z bronią masowego rażenia. Dzięki temu, że mogą być one niszczone na dużej wysokości, zmniejsza się ryzyko zagrożenia nimi na ziemi.

System THAAD. Ważne dane

  • Działanie systemu THAAD bazuje na energii kinetycznej głowic pocisków. Trafia bowiem bezpośrednio w cel, na który została nakierowana obrona. 

  • THAAD służy do zwalczania pocisków krótkiego oraz średniego zasięgu. Może także być używany do ochrony przed pociskami międzykontynentalnymi ICBM, ale w ograniczonym zakresie. 

  • System THAAD ma dwustukilometrowy zasięg. Wyrzutnie THAAD są w stanie zabezpieczyć obszar o 150 razy większy niż taka sama liczba Patriotów. 

  • Każda z wyrzutni THAAD ma 12 m długości (razem z ciężarówką) oraz 3,25 m wysokości. Waga pojazdu w pełni załadowanego pociskami to 40 000 kg. Rakiety wystrzeliwane przez THAAD są w stanie wznieść się na wysokość do 150 km. 

  • Pierwsze prace nad systemem antybalistycznym rozpoczęły się w 1987 r. Dla projektantów oraz testerów tego rodzaju zabezpieczenia najważniejsze było stworzenie termowizyjnej głowicy samonaprowadzającej na cel, a także szybkość systemu kontroli. 

  • Przed wprowadzeniem systemu THAAD do produkcji, przeprowadzono 18 testów. W większości przypadków ich celem było przechwycenie wystrzelonej rakiety. Dzięki długoletnim testom system ten wykazuje stuprocentową skuteczność w zwalczaniu pocisków balistycznych. 

  • W 2004 r. program Theater High Altitude Area Defense zmienił nazwę na Terminal High Altitude Area Defense. 

  • System zabezpieczenia antybalistycznego został wdrożony w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Korei Południowej, Rumunii oraz Izraelu. 

  • Wyrzutnie THAAD niszczą pocisk przeciwnika poprzez bezpośrednie zderzenie wystrzelonej rakiety z jego głowicą. Jest to technologia hit-to-kill. 

  • Radar THAAD wchodzący w skład systemu wyrzutni jest tworzony przez Raytheon w Massachusetts Integrated Air Defense Facility. Może on współpracować z systemami Aegis oraz Patriot w trzywarstwowej obronie przeciwlotniczej. 

THAAD - Wiadomości