Tianwen-1

Wtorek, 16 stycznia 2024 (09:42) Aktualizacja Poniedziałek, 4 marca 2024 (11:49)
Tianwen-1 to chińska misja kosmiczna, która stanowi ważny kamień milowy w eksploracji Marsa przez Chiny. Misja ta, zainaugurowana przez Narodową Administrację Kosmiczną Chin (CNSA), została oficjalnie ogłoszona w 2016 roku, a jej nazwa, która dosłownie oznacza "Pytania do Nieba", nawiązuje do starożytnego chińskiego poematu, odzwierciedlając chińskie dążenie do zrozumienia kosmosu.
Tianwen-1 - najważniejsze informacje
Tianwen-1. /materiały prasowe

Tianwen-1 - najważniejsze informacje

  • Rodzaj/Typ:

    program kosmiczny

  • Rok uruchomienia produkcji:

    2020

Misja Tianwen-1 składała się z orbitera, lądownika i łazika. Jej głównym celem było przeprowadzenie kompleksowego badania Marsa, w tym jego powierzchni, morfologii, struktury geologicznej, a także potencjalnych śladów wody i lodu. 

Urządzenie zostało wystrzelone 23 lipca 2020 roku na pokładzie rakiety Długi Marsz 5 z Centrum Startowego Satelitów Wenchang. Ta data była strategicznie zaplanowana, aby wykorzystać korzystne ustawienie Marsa względem Ziemi, co zdarza się co 26 miesięcy.
 
Po siedmiomiesięcznej podróży Tianwen-1 osiągnęła orbitę Marsa 10 lutego 2021 roku, stając się pierwszą misją, która w swoim debiucie na Czerwonej Planecie osiągnęła orbitę, wylądowała i rozpoczęła eksplorację powierzchni. 

Lądownik i łazik, nazwany Zhurong na cześć boga ognia w chińskiej mitologii, wylądowały na Marsie 14 maja 2021 roku w regionie Utopia Planitia. To historyczne osiągnięcie uczyniło Chiny drugim krajem po Stanach Zjednoczonych, który pomyślnie wylądował i operował łazikiem na Marsie.
 
Łazik Zhurong, wyposażony w szereg instrumentów naukowych. Przekazał cenne dane dotyczące marsjańskiego terenu, składu gleby i atmosfery. 

Osiągnięcia misji Tianwen-1 są znaczące z wielu powodów: nie tylko pokazują rosnące zdolności kosmiczne Chin, ale także przyczyniają się do globalnej wiedzy o Marsie, otwierając nowe możliwości dla przyszłych badań i potencjalnej kolonizacji.
 
Lądowisko misji, Utopia Planitia, jest miejscem o dużym znaczeniu naukowym. Region ten zawiera bogate zasoby lodu wodnego i może dostarczyć wglądu w historię wody na Marsie.

Tianwen-1 była pierwszą misją, która w swoim debiutanckim podejściu do Marsa połączyła trzy elementy: orbiter, lądownik i łazik. Inne misje marsjańskie zazwyczaj koncentrują się na jednym z tych elementów.

Łazik Zhurong miał na wyposażeniu selfie stick, który pozwolił mu zrobić zdjęcie samego siebie na powierzchni Marsa, co stało się popularnym obrazem w mediach i społeczności naukowej.

Tianwen-1 - Wiadomości