Coraz bliżej potwierdzenia, że życie na Ziemi pochodzi z kosmosu

Jedną z największych zagadek nauki pozostaje pochodzenie życia na naszej planecie. Powstało już na ten temat bardzo wiele teorii, ale żadna nie została odpowiednio zweryfikowana. Przełomem mogą się okazać badania meteorytu sprzed 4 mld lat, na którym znaleziono ślady mikroorganizmów.

Czy życie przybyło na Ziemię wraz z kometą lub meteorytem?
Czy życie przybyło na Ziemię wraz z kometą lub meteorytem?materiały prasowe

Naukowcy z Rosyjskiej Akademii Nauk, którzy zbadali kosmiczną skałę twierdzą, że jej wiek w przybliżeniu odpowiada wiekowi Ziemi. Może być to zatem dowód potwierdzający słuszność teorii panspermii, wedle której życie na Ziemię zostało przyniesione z kosmosu.

Eksperci sugerują, że na niektórych ciałach niebieskich mogą istnieć nawet rzeki, jeziora i płytkie morza, zamieszkane przez prymitywne organizmy. Na dowód Rosjanie przedstawili dane, potwierdzające obecność bakterii na meteorytach. Zalążki życia mogą podróżować na duże odległości również na kometach, na których mikroorganizmy pozostają zamrożone w lodzie.
 
Zmiany temperatury, którym podlegają takie ciała nie zabiją wszystkich żyjących tam stworzeń, czego przykładem jest zdolność do adaptacji mikroorganizmów żyjących w pobliżu kominów hydrotermalnych na głębokości 2,2 km. Na Morzu Karaibskim można nawet znaleźć gatunek krewetek Rimicaris hybisae, które egzystują w takim nieprzyjaznym otoczeniu.

Eksperci wyrazili również pogląd, że organizmy żywe mogą występować nawet na głębokości 19 kilometrów pod ziemią, gdzie funkcjonują w warunkach wysokiego ciśnienia i wysokich temperatur. Przypomniano, że drobnoustroje zostały odkryte też na obudowie ochronnej Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, co zmieniło koncepcję postrzegania biosfery. Teraz jej górną granicę podniesiono do 400 km.
 
Bakterie, tak zwane ekstremofile, na Ziemi mogą przetrwać w gorących źródłach, lawie wulkanicznej i na dużych wysokościach, więc naukowcy wierzą, że mogą też przetrwać w przestrzeni kosmicznej. Rosyjscy eksperci przypomnieli, że Ziemia na początku swego istnienia, gdy jeszcze nie posiadała oceanów, przetrwała wielkie bombardowanie przez komety i asteroidy i już wtedy była zamieszkana przez pierwotne organizmy.

Zmianynaziemi.pl
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas