Cyborgizacja nadchodzi - robot sterowany myślami

Nowe technologie ratują i ułatwiają życie wielu osobom na całym świecie, także tym najbardziej potrzebującym. Wiele wskazuje, że już niebawem możliwe będzie sterowanie robotami jedynie za pomocą myśli.

W internecie pojawił się materiał wideo, na którym sparaliżowana, 52-letnia Jan Scheuermann steruje ramieniem robota wyłącznie przy użyciu swojego mózgu. Było to możliwe dzięki umieszczeniu dwóch 96-kanałowych elektrod wewnątrzkorowych w tylnej części płata czołowego, w tzw. korze ruchowej. Naukowcy byli zdumieni rezultatem, gdyż nie spodziewali się, że Jan tak szybko opanuje sterowanie ramieniem robota.

- Przypadek Jan to najlepszy dowód na to, że technologia będzie wkrótce coraz bardziej skuteczna przy leczeniu pacjentów z uszkodzonym rdzeniem kręgowym. Dzięki temu będą oni mogli wykonywać na co dzień czynności, które wcześniej były dla nich nieosiągalne - wyjaśnił Andrew Schwartz, neurobiolog odpowiedzialny za eksperyment z udziałem Jan.

Z roku na rok zbliżamy się do magicznej granicy, po przekroczeniu której ludzie i maszyny będą tworzyć jedność. Era cyborgów zbliża się wielkimi krokami.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: cyborg | Robot | Neurologia | Mózg | paraliż
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy