Eksperci ostrzegają: Ryby z Morza Bałtyckiego mogą być niebezpieczne

Poziom skażenia toksynami łososia, śledzia i dorsza w Morzu Bałtyckim jest bardzo wysoki. Eksperci ostrzegają, że istnieje niebezpieczeństwo związane z wykorzystaniem bałtyckich ryb w przetwórstwie żywności - donosi łotewski serwis skaties.lv.

Ostrzeżenia naukowców przedstawiono na konferencji, która odbyła się w Rydze. Wzięło w niej udział około 800 ekspertów z całego świata. Według nich, Bałtyk jest stale zanieczyszczany, głównie chemią gospodarczą i kosmetykami. Substancje trafiają do kanalizacji i w konsekwencji, docierając do morza, przyczyniając się do niedotlenienia akwenu. Bardzo niebezpieczny jest mikroplastik zawarty w kosmetykach, szczególnie w piance do golenia.

Naukowcy podkreślają, że zanieczyszczenie śledzia w Bałtyku jest pięć razy większe niż zanieczyszczenia ryb w Oceanie Atlantyckim. Trucizny kumulują się głównie w wątrobach ryb i w ikrze śledzi. Ponadto, im cięższa tusza, tym większe prawdopodobieństwo występowania dioksyn.

Reklama

Dlatego miłośnicy wątróbek z dorsza powinni zachować ostrożność przy wyborze ryb do konsumpcji, a w niektórych przypadkach całkowicie zrezygnować z ich stosowania w kuchni.

Zmianynaziemi.pl
Dowiedz się więcej na temat: Bałtyk | dorsz | łosoś | zanieczyszczenie morza

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy