Nanoboty wkrótce będą precyzyjnie dostarczać leki?
Naukowcy stworzyli pierwszy komputer wewnątrz karalucha, który może wykonywać te same operacje logiczne, co pełnowymiarowa jednostka zbudowana na bazie krzemu.
Nanoboty DNA zwane również robotami-origami przemieszczają się w ciele owada i wchodzą w interakcje z jego organizmem. Działają one poprzez składanie i rozkładanie się nici DNA. Główną funkcją mechanizmu jest wprowadzenie do obiegu leku, który znajduje się w organizmie owada.
- Nanoboty DNA mogą wykonywać skomplikowane operacje, a kiedyś będzie je można wykorzystać do diagnozowania i leczenia chorób - powiedział Daniel Levner z Wyss Institute na Harvardzie.
Zespół kierowany przez Levnera stworzył nanoboty wykorzystujące właściwości wiązań DNA. Po zetknięciu z pewnym rodzajem białka, DNA w dwóch komplementarnych niciach zanika, co w efekcie blokuje wybrane właściwości biologiczne komórek.
Teraz Levner testuje różne rodzaje nanobotów wstrzykując je do karaluchów. Nanomaszynki sa oznaczone znacznikami fluorescencyjnymi, dzięki czemu można je sprawnie śledzić i analizować ich zachowania. Stopień dokładności sterowania nanobotów jest porównywalny do nowoczesnego systemu komputerowego. Naukowcy wierzą, że zdalnie sterowane owady w przyszłości będą pomagały ratować ludzi i leczyć choroby.