Nanoboty wkrótce będą precyzyjnie dostarczać leki?

Naukowcy stworzyli pierwszy komputer wewnątrz karalucha, który może wykonywać te same operacje logiczne, co pełnowymiarowa jednostka zbudowana na bazie krzemu.

Komputery wewnątrz karaluchów - przyszłość nanotechnologii?
Komputery wewnątrz karaluchów - przyszłość nanotechnologii?123RF/PICSEL

Nanoboty DNA zwane również robotami-origami przemieszczają się w ciele owada i wchodzą w interakcje z jego organizmem. Działają one poprzez składanie i rozkładanie się nici DNA. Główną funkcją mechanizmu jest wprowadzenie do obiegu leku, który znajduje się w organizmie owada.

- Nanoboty DNA mogą wykonywać skomplikowane operacje, a kiedyś będzie je można wykorzystać do diagnozowania i leczenia chorób - powiedział Daniel Levner z Wyss Institute na Harvardzie.

Zespół kierowany przez Levnera stworzył nanoboty wykorzystujące właściwości wiązań DNA. Po zetknięciu z pewnym rodzajem białka, DNA w dwóch komplementarnych niciach zanika, co w efekcie blokuje wybrane właściwości biologiczne komórek.

Teraz Levner testuje różne rodzaje nanobotów wstrzykując je do karaluchów. Nanomaszynki sa oznaczone znacznikami fluorescencyjnymi, dzięki czemu można je sprawnie śledzić i analizować ich zachowania. Stopień dokładności sterowania nanobotów jest porównywalny do nowoczesnego systemu komputerowego. Naukowcy wierzą, że zdalnie sterowane owady w przyszłości będą pomagały ratować ludzi i leczyć choroby.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas