Naukowcy nagrali "rozmowę" dwóch delfinów

Po raz pierwszy w historii naukowcom udało się nagrać "rozmowę" dwóch delfinów butlonosych. Ich komunikacja wydaje się być bardziej skomplikowana, niż nam się pierwotnie wydawało.

Choć naukowcy wiedzą od lat, że delfiny używają bardzo skomplikowanego języka do komunikacji, najnowsze odkrycia sugerują, że zwierzęta te mogą budować składające się z 5 słów zdania, a także używać form gramatyki.

- Zasadniczo, ta wymiana przypomina rozmowę między dwojgiem ludzi. Każdy impuls, który jest wytwarzany przez delfiny różni się w zależności od tego, w jakim momencie się pojawia - powiedział Wiaczesław Rjabow z Karadag Nature Reserve w Teodozji.

Naukowcy nagrali "rozmowę" delfinów przy pomocy wodoodpornego mikrofonu, który może nagrywać dźwięk pod wodą, tzw. hydrofonu. To pozwoliło im nagrać odgłosy dwóch delfinów - nazwanych Yasha i Yana - w wysokiej rozdzielczości.

Po przeanalizowaniu tych nagrań, naukowcy znaleźli dowody potwierdzające, że delfiny używają różnych "słów", emitując impulsy różniące się częstotliwością i poziomem głośności, podobnie jak ludzki język.

Póki co, niemożliwe jest rozszyfrowanie znaczenia wydawanych przez delfiny dźwięków. Naukowcy przypuszczają jednak, że zwierzęta te formowały zdania składające się z 5 różnych słów. Niezbędne są jednak dalsze badania, by potwierdzić te rewelacje.

Najbardziej fascynujące jest to, że delfiny wydawały się być żywo zainteresowane konwersacją, co może potwierdzać ich emocjonalność.

To kolejne niesamowite doniesienia dotyczące tych zwierząt. Na początku roku, włoscy naukowcy przeprowadzili badania potwierdzające, że delfiny i wieloryby opłakują swoich zmarłych.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zwierzęta | komunikacja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama