Ogniwa zdolne do koncentracji mocy 2000 Słońc

Naukowcy i inżynierowie z IBM, Airlight Energy oraz szwajcarskiego uniwersytetu pracują nad niedrogim, ale niezwykle wydajnym systemem fotowoltaicznym, zdolnym do koncentracji mocy 2000 Słońc.

Wizualizacja HCPVT.  Fot. IBM
Wizualizacja HCPVT. Fot. IBMmateriały prasowe

Prototyp rozwiązania o nazwie High Concentration PhotoVoltaic Thermal (HCPVT) wykorzystuje dużą antenę o parabolicznym kształcie. Jej wnętrze pokrywa wiele ruchomych luster, które - dzięki odpowiedniemu oprogramowaniu - same ustawią się pod najbardziej optymalnym kątem w stosunku do padania promieni słonecznych. W ten sposób będą w stanie przekształcić w energię ponad 80 proc. promieniowania.

Odbite promienie zostaną skierowane na kilka chłodzonych cieczą odbiorników. Każdy z nich składa się z setek niewielkich (1 cm kwadratowy powierzchni), ale bardzo wydajnych układów fotowoltaicznych. Każdy z nich może konwertować średnio 200-250 watów w 8-godzinnym trybie pracy - naturalnie na obszarach o znacznym nasłonecznieniu.

Oprócz niemałych zasobów odnawialnej energii system HCPVT może zapewnić pokaźne ilości wody pitnej, która stanowi produkt uboczny procesu chłodzenia ogniw. Elementy anteny wykorzystują bowiem technikę chłodzenia cieczą, czyli jak w przypadku superkomputerów. Słona woda odparowuje w wyniku wysokiej temperatury i tym samym pozbywa się soli. Następnie jest skraplana i uzdatniana do picia. W ten sposób można uzyskać 30-40 litrów na metr kwadratowy konstrukcji. Naukowcy zapewniają, że większa instalacja może zapewnić wodę dla małego miasteczka.

Ten sam system chłodzenia może być wykorzystany także jako klimatyzator. I w przeciwieństwie do tradycyjnych urządzeń tego typu - nie ma wpływu na ozonosferę.

Naukowcy mają nadzieję, że technologię z powodzeniem będzie można wykorzystać w południowej części Europy, w Afryce, na Półwyspie Arabskim, na południu Stanów Zjednoczonych, w Ameryce Południowej i Australii.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas