Przełom w spintronice - komputer kwantowy blisko

Badacze IBM dokonali przełomu w spintronice, który może okazać się ważnym krokiem w stronę budowy komputerów kwantowych.

Jesteśmy coraz bliżej budowy komputera kwantowego?
Jesteśmy coraz bliżej budowy komputera kwantowego?123RF/PICSEL

Spintronika to stosunkowo młoda odmiana elektroniki, w której nośnikiem informacji, poza zmianami w przepływie prądu jest również spin elektronu. W większości konwencjonalnych układów elektronicznych to nie spin, a ładunek elektronu odgrywa kluczową rolę.

Kontrolowanie spinu elektronu jest niezwykle trudne - w naturalnych warunkach pozostaje on w stałej pozycji przez zaledwie 100 pikosekund. Czas ten jest niewystarczający, by wykonać jakąkolwiek operację logiczną.

Naukowcom z laboratoriów IBM udało się zsynchronizować spiny elektronów i w tej pozycji utrzymać je przez 1,1 nanosekundy. Za sukcesem badaczy stoi zastosowanie wyjątkowo krótkich impulsów laserowych do ułożenia spinów elektronów w regularne, przypominające paski, wzorce. W 2003 r. pojawił się już pomysł podobnego rozwiązania, ale wtedy nikomu nie udało się okiełznać rotacji chimerycznych cząstek.

Póki co praktyczne wykorzystanie odkrycia naukowców z IBM jest niemożliwe, gdyż badania prowadzone były przez nich w temperaturze - 233 stopni Celsjusza. Zespół teraz celuje w 30-krotne wydłużenie osiągniętego czasu utrzymania stabilnych spinów elektronów.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas