Starożytne cywilizacje budowały sztuczne wyspy
Wieki przed tym jak Dubaj i Chiny rozpoczęły budowanie sztucznych wysp, lud Calusa zamieszkujący południowo-zachodnią Florydę usypywał z muszli podobne konstrukcje, na których powstawały osiedla.
Stolicą królestwa Calusa była wyspa znana jako Mound Key. Nowe badania interdyscyplinarne prowadzone przez Victora Thompsona z Uniwersytetu Georgia odkryły nowe informacje na temat wyspy Mound Key.
- Nasze badania pokazują adaptację ludzi na wodach przybrzeżnych Florydy do podtrzymania dużej populacji. Lud Calusa stanowiła złożona grupa zajmująca się łowieniem ryb, polowaniami i zbieractwem. Okazuje się, że lud ten także potrafił przekształcać otoczenie. Dzisiaj Chiny i Dubaj tworzą sztuczne wyspy. Lud Calusa robił to już dawno temu - powiedział Thompson.
Zespół Thompsona przeprowadził intensywne badania na Mound Key w latach 2013-2014. Naukowcy przeprowadzali liczne odwierty i datowanie izotopowe. Okazało się, że wyspa została zbudowana głównie z muszli, kości i innych przedmiotów wyrzuconych na brzeg. Zazwyczaj w tego typu przypadkach starszy materiały budowlane znajdują się pod młodszymi. Na Mound Key jest inaczej. To wskazuje, że lud Calusa nie tylko usypał wyspę, ale także ją przebudowywał, by lepiej dostosować ją do własnych celów.
- Jeżeli spojrzeć na wyspę, można zauważyć pewną symetrię. Najwyższe wzniesienia znajdują się 10 m nad obecnym poziomem wody. Mówimy tu o setkach milionów muszli. Gdy lud Calusa już wybudował wyspę, potem wielokrotnie ją przerabiał - dodał Thompson.
Thompson wysnuł hipotezę, że wyspa została zamieszkana tuż po jej stworzeniu i była sukcesywnie rozbudowywana. W chłodniejszych okresach, gdy poziom morza obniżał się, lud Calusa opuszczał wyspę. Gdy warunki klimatyczne i dostępność ryb poprawiała się, tubylcy na nowo zamieszkiwali wyspę. I tak cyklicznie.
Lud Calusa był potężny i kontrolował większość południowej Florydy, gdy Hiszpanie przybili na Mound Key w XVI wieku. Europejscy odkrywcy byli zaskoczeni, bo po raz pierwszy spotkali się z tak potężnym ludem, który nie żył z rolnictwa, a rybołówstwa. Na Mound Key o łącznej powierzchni 51 ha mieszkało ok. 1000 osób. Budowali oni małe ogródki działkowe oraz zbiorniki wodne, w których trzymali nadmiar złowionych ryb i skorupiaków.
- Lud Calusa miał całkiem odmienne spojrzenie na życie, ponieważ był oparty na rybołówstwie, a nie rolnictwie, co ostatecznie doprowadziło do napięć z Hiszpanami. Mamy historyczne dokumenty w języku hiszpańskim na temat budynków i interakcji z ludem Calusa w latach 1500-1600 - dodał Thompson.
Aby dowiedzieć się więcej na temat ludu Calusa, zespół Thompsona już wkrótce powróci na Mound Key przeprowadzić kolejne badania. Są one finansowane m.in. przez National Geographic Society.