Szykuje się kolejnych pięć gorących lat

​W ciągu każdego z następnych pięciu lat średnie roczne temperatury na świecie będą prawdopodobnie o co najmniej 1 stopień Celsjusza wyższe od poziomu z epoki przedindustrialnej. Tak wynika z prognoz Światowej Organizacji Meteorologicznej.

Władze ostrzegają przed niebezpiecznymi dla życia temperaturami
Władze ostrzegają przed niebezpiecznymi dla życia temperaturamimateriały prasowe

Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) należy do ONZ. Jej eksperci stwierdzili, że istnieje ok. 20 proc. szans na przekroczenie 1,5oC w porównaniu do średnich z lat 1850-1900. Dojdzie do tego w ciągu najbliższych pięciu lat w wyniku postępujących zmian klimatycznych.

Przedstawiciele WMO stwierdzili, że ostatnie 5 lat było najcieplejszym okresem odkąd monitoruje się zmiany klimatyczne. Temperatury w ciągu najbliższych pięciu lat - od 2020 do 2024 r. - będą prawdopodobnie o 0,91oC do 1,59oC wyższe od poziomu sprzed epoki przedindustrialnej.

Prawdopodobnie niemal wszystkie regiony, z wyjątkiem części oceanów południowych, będą cieplejsze niż w niedalekiej przeszłości (lata 1981-2010).

- Badanie to pokazuje ogromne wyzwanie, jakie stoi przed nami w związku z realizacją celu porozumienia paryskiego, jakim jest utrzymanie wzrostu temperatur na świecie w tym stuleciu znacznie poniżej 2oC powyżej poziomu sprzed epoki przemysłowej oraz kontynuacja wysiłków na rzecz ograniczenia wzrostu temperatury jeszcze bardziej do 1,5oC - powiedział Petteri Taalas, sekretarz generalny WMO.

Porozumienie paryskie z 2015 r. ma na celu ograniczenie globalnego wzrostu temperatury poprzez radykalne zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych. Prognozy WMO nie uwzględniają zmian w emisji gazów cieplarnianych i aerozoli wynikających z zaprzestania działalności gospodarczej i przemysłowej spowodowanego kryzysem COVID-19.

- Ze względu na bardzo długi okres życia dwutlenku węgla w atmosferze, nie przewiduje się, aby wpływ spadku emisji w tym roku doprowadził do zmniejszenia stężenia CO2 w atmosferze, które powoduje wzrost temperatury na świecie - powiedział Taalas.

Istnieje 70-procentowa szansa, że co najmniej jeden miesiąc w latach 2020-2024 będzie o 1,5oC cieplejszy niż w okresie przedindustrialnym. Jest tylko 3-procentowa szansa, że cały ten okres będzie cieplejszy o 1,5oC niż poziom bazowy.

W regionie północnego Atlantyku mogą wiać silniejsze wiatry z zachodu, co doprowadzi do większej liczby burz w Europie Zachodniej w ciągu najbliższych pięciu lat. Według przewidywań organizacji, regiony o dużej szerokości geograficznej i Sahel będą prawdopodobnie bardziej wilgotne niż w przeszłości. Arktyka prawdopodobnie ogrzeje się ponad dwa razy bardziej niż wynosi średnia światowa. Najmniejszych zmian temperatur można spodziewać się w tropikach i na średnich szerokościach geograficznych półkuli południowej.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas