Tajemnicza kamienna kula w Bośni - czy to pozostałość starożytnej cywilizacji?

W lesie w pobliżu wsi Podubravlje niedaleko miasta Zavidovici, znaleziono gigantyczną kamienną kulę. Archeolodzy wierzą, że to pozostałość starożytnej cywilizacji. Czy tak jest w rzeczywistości?

Czym jest ta tajemnicza kula? /fot. Sam Osmanagich
Czym jest ta tajemnicza kula? /fot. Sam Osmanagich materiały prasowe

Kula znaleziona w Bośni i Hercegowinie nie jest jedyną, którą udało się odkryć na świecie w ostatnich miesiącach. Podobny obiekt pojawił się jakiś czas temu w Wietnamie. Bośniacka kula jest jednak znacznie większa od tej azjatyckiej - jej średnica wynosi ok. 3 m. Tworzące ją materiały nie zostały zbadane, ale brązowy i czerwony kolor wskazują na wysoką zawartość żelaza. Masa tajemniczego przedmiotu może przekraczać nawet 30 ton.- Badam prehistoryczne kamienne kule od 15 lat. W połowie marca 2016 r. odkryliśmy najbardziej masywną kamienną kulę w Europie. Znaleźliśmy ją w bośniackiej wsi Podubravlje - powiedział Sam Osmanagich, archeolog, który odkrył tajemniczą kulę.Dlaczego to odkrycie jest takie ważne? składa się na to kilka słusznych powodów. Przede wszystkim, to kolejne potwierdzenie, że Europa Południowa i Bałkany w przeszłości były domem zamieszkania zaawansowanych cywilizacji. Prawdopodobnie dysponowały one zaawansowaną technologią, zupełnie inną od naszej. Co więcej, wspomniane cywilizacje musiały znać moc geometrycznych kształtów.Osmanagich przebadał w przeszłości granitowe kule w południowej Kostaryce, wulkaniczne kamienie w zachodnim Meksyku i na Wyspach Wielkanocnych. Bośnią i Hercegowiną zainteresował się dopiero niedawno.

Środowisko naukowe sceptycznie pochodzi do rewelacji Osmanagicha łączących gigantyczną kulę ze starożytną cywilizacją. Badacze z Uniwersytetu w Manchesterze są przekonani, że jest to obiekt naturalny, powstały w procesie konkrecji. Jest to agregat mineralny stworzony wskutek stopniowego narastania materiałów wokół jakiegoś obiektu w skale (skamieniałości lub ziarenka piasku) - podobnie jak powstają perły. Takie formacje skalne można zaobserwować choćby w Koutu na Nowej Zelandii.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas