Tajemnicze obiekty na chińskim niebie

W kilku miastach Chin, w tym w Hong Kongu, zaobserwowano na niebie obiekt będący najpewniej rakietą kosmiczną. Tuż przedtem dla kilku lokalizacji wydano ostrzeżenia o zamknięciu przestrzeni powietrznej. Trwają spekulacje o celu tego utajnionego startu.

Niezwykłe zjawiska na chińskim niebie
Niezwykłe zjawiska na chińskim niebiemateriały prasowe

Już 10 maja społeczność internetowa NASA Spaceflight zwróciła uwagę na wydane 10 maja ostrzeżenie (tzw. NOTAN) o całkowitym zamknięciu przestrzeni powietrznej sugerujące planowany za dwa dni start z kosmodromu Xichang, między 12:57 a 13:46. Następnego dnia NOTAN cofnięto, ale pojawiło się znów, 12 maja, ale dotyczyło już kolejnego dnia, czyli właśnie poniedziałku 13 maja.

Wkrótce potem na komunikatorze Twitter wyśledzono dwa wpisy z 8 maja mówiące o tym, że ludność miast Dao (prowincja Hunan) i Zhaotong (prowincja Yunnan) zostały ostrzeżone o możliwości upadku części rakiet na tym terenie. Ponoć było to pierwsze ostrzeżenie tego typu dla tych okolic, co oznacza, że wcześniej rakiety nie były wystrzeliwane w tym kierunku. Miasta leżały w prostej linii od kosmodromu do strefy zamkniętej informacją NOTAN z 12 maja.

Miasto Zhaotong mogło leżeć w strefie upadku I członu, zamknięty obszar w strefie upadku osłony aerodynamicznej, a okręg Dao w strefie upadku II członu.

W końcu, w czasie trwania ostrzeżenia NOTAN, około godzin. 13:00 (prawdopodobny start o 12:58) z wielu miast Chin (od Chengdu do Kunming, Chongqing, Wuhan, wyspa Hainan), w tym z Hong Kongu, pojawiły się doniesienia o świecącym punkcie na niebie z pióropuszami dymu, wykazującymi na start rakiety. Internauci z Hong Kongu informowali, że ewakuacji niektórych domostw na trasie lotu rakiety.

Forumowicz NASA Spaceflight sugerują, że może być to test pocisku antysatelitarnego wymierzony w rzeczywisty lub symulowany cel na orbicie geostacjonarnej (wys. ok. 36 000 km). Wskazuje na to szybkie i strome wznoszenie się rakiety obserwowane z Chin.

Po kilku godzinach pojawiła się depesza Chińskiej Akademii Nauk o pomyślnym teście badawczej rakiety sondażowej do badań górnych warstw atmosfery. Poprzedni taki start miał miejsce 7 kwietnia.  Internauci wskazują jednak, że jak na lot naukowy miał on zbyt stromą trajektorię i niewiarygodnie daleki zasięg.

Źródła informacji (NASA Spaceflight, CAS, Tweeter)

Hubert Bartkowiak

Kosmonauta
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas