Tajemniczy, przezroczysty organizm głębinowy

Oceaniczne głębiny mają bardzo dziwnych mieszkańców. Fotograf Wayne MacWilliams zanurzył się na głębokość 150 m u wybrzeży Singer Island na Florydzie i uchwycił na zdjęciu niezwykły przezroczysty organizm.

Organizm na zdjęciu to najprawdopodobniej salpa, czyli przedstawiciel rzędu osłonic z gromady sprzągli. Salpy żyją w oceanicznym pelagialu. W brzuchu przezroczystego organizmu znajduje się kolorowa ryba, która została połknięta w całości.

- Dryfowałem w nocy, w całkowitych ciemnościach. To świetne uczucie, bo nie wiesz, co za chwilę pojawi się na twojej drodze. Za pierwszym razem może być to nieco przerażające, bo dno oceaniczne jest czarne jak smoła. Te piękne stworzenia są ciekawe i dziwne, i bardzo mi obce. Nurkowałem w ten sposób kilka razy i muszę to powtórzyć - powiedział MacWilliams.

Ryba ukrywająca się w salpie, najprawdopodobniej nie została zjedzona. Po prostu ukrywała się wewnątrz tego przezroczystego organizmu.

Reklama

- Ta kolorowa ryba z rodziny hajdukowatych nie została zjedzona przez tą salpę, ale ukrywa się w niej. Salpy są doskonałą kryjówką dla tych ryb, szczególnie ze względu na ich stroboskopową barwę - powiedziała Sarah Matye, biolog pelagiczna i fotograf nurkująca na Hawajach.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ryba | Ocean
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy