Teleskopowy implant przywraca wzrok
Zwyrodnienie plamki żółtej jest jednym z najbardziej frustrujących sposobów utraty wzroku. Podczas gdy widzenie peryferyjne pozostaje dobre, centralny obraz staje się zamazany. Nadzieją dla chorych może być miniaturowy (tylko 4 mm długości) implant teleskopowy, który poprawia jakość widzenia nawet 3-krotnie.
Implant został stworzony przez naukowców z VisionCare Opththalmic Technologies już kilka lat temu. Po pomyślnym przejściu testów klinicznych na ponad 200 pacjentach, implant zyskał pozytywną ocenę amerykańskiej FDA, a w Europie urządzenie już jest dostępne.
Implant składa się z dwóch soczewek umieszczonych w szklanym walcu. Taka konstrukcja umożliwia rzucanie powiększonego obrazu na centralną część siatkówki. Zastosowanie gadżetu upośledza widzenie obwodowe, dlatego jest on umieszczany tylko w jednym oku pacjenta. Odpowiednia synchronizacja obu narządów wzroku sprawia, że możliwe jest normalne funkcjonowanie.
Implant może poprawić jakość życia wielu osób, gdyż szacuje się, że zwyrodnienie plamki żółtej dotyka nawet 10 proc. populacji osób po 50 roku życia.