Włącz UPS, zanim UE wyłączy lodówkę

Lodówka czy zmywarka mogą być automatycznie wyłączone bez zgody użytkownika. Kolejny żart? Niezupełnie. To jeden z najnowszych pomysłów urzędników Unii Europejskiej.

Unia Europejska będzie mogła zdalnie wyłączyć każda lodówkę?
Unia Europejska będzie mogła zdalnie wyłączyć każda lodówkę?123RF/PICSEL

Gorącym orędownikiem tego rozwiązania jest Europejska Sieć Operatorów Przesyłu Energii Elektrycznej. Co ciekawe, projekt zyskał już akceptację organów zajmujących się regulacją rynku energetycznego UE. Jeśli ustawa wejdzie w życie, a jest to wielce prawdopodobne, sprzęt gospodarstwa domowego zostanie wyposażony przez producentów w specjalne chipy. Będą one wyłączać automatycznie urządzenia w krajowych lub europejskich szczytach poboru mocy.

Beneficjentami rozwiązania zostaną firmy energetyczne. Obecnie muszą one dostosowywać podaż energii do poboru. W szczytach poboru usługodawcy uruchamiają dodatkowe moce lub zmniejszają ilość energii dla największych odbiorców, co wiąże się z wysokimi odszkodowaniami. Wejście ustawy sprawi, że w ich kasach pozostaną miliony euro. Kto straci? Najbardziej poszkodowani wydają się być mniejsi odbiorcy. Nikt nie zamierza im płacić rekompensaty za zepsutą żywność znajdującą się w zamrażarce.

- Użytkownicy domowi oraz małe firmy znajdą się w trudnym położeniu. Jeśli dodać do tego stan rodzimej infrastruktury energetycznej i zmniejszenie inwestycji na nowe moce z 21,5 do 12,1 GW, to energetyczna przyszłość Polaków rysuje się w szarych barwach. Jednym z rozwiązań pozwalających zapobiec szkodom wynikającym z przerw w dostawach energii jest zastosowanie zasilacza awaryjnego - powiedział Mariusz Piątkiewicz, Dyrektor Handlu i Marketingu w firmie EVER.

Polacy coraz częściej sięgają po UPS-y, a pomysłowość rodaków nie zna granic. Urządzenia kojarzone głównie z komputerami stacjonarnymi służą m.in akwarystom do podtrzymania pracy filtrów oraz sprzętu natleniającego. Ale zasilacz awaryjny równie dobrze może chronić sprzęt AGD, w tym domową zamrażarkę. Warto dodać, że EVER, jako pierwszy producent, wprowadził na rynek bezprzerwowy zasilacz do elektronicznie sterowanych pieców C.O. Urządzenie posiadające moc 200 W pracy ciągłej i 400 W pracy chwilowej podtrzymuje pracę pieca nawet przez kilkanaście godzin.

Zasilacze awaryjne w gospodarstwach znajdują także jako zabezpieczanie centrów sterowania, klimatyzacji, wentylacji, rolet, bram garażowych, jak również zapewniają awaryjne oświetlenie.

INTERIA.PL/informacje prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas