Włącz UPS, zanim UE wyłączy lodówkę
Lodówka czy zmywarka mogą być automatycznie wyłączone bez zgody użytkownika. Kolejny żart? Niezupełnie. To jeden z najnowszych pomysłów urzędników Unii Europejskiej.
Gorącym orędownikiem tego rozwiązania jest Europejska Sieć Operatorów Przesyłu Energii Elektrycznej. Co ciekawe, projekt zyskał już akceptację organów zajmujących się regulacją rynku energetycznego UE. Jeśli ustawa wejdzie w życie, a jest to wielce prawdopodobne, sprzęt gospodarstwa domowego zostanie wyposażony przez producentów w specjalne chipy. Będą one wyłączać automatycznie urządzenia w krajowych lub europejskich szczytach poboru mocy.
Beneficjentami rozwiązania zostaną firmy energetyczne. Obecnie muszą one dostosowywać podaż energii do poboru. W szczytach poboru usługodawcy uruchamiają dodatkowe moce lub zmniejszają ilość energii dla największych odbiorców, co wiąże się z wysokimi odszkodowaniami. Wejście ustawy sprawi, że w ich kasach pozostaną miliony euro. Kto straci? Najbardziej poszkodowani wydają się być mniejsi odbiorcy. Nikt nie zamierza im płacić rekompensaty za zepsutą żywność znajdującą się w zamrażarce.
- Użytkownicy domowi oraz małe firmy znajdą się w trudnym położeniu. Jeśli dodać do tego stan rodzimej infrastruktury energetycznej i zmniejszenie inwestycji na nowe moce z 21,5 do 12,1 GW, to energetyczna przyszłość Polaków rysuje się w szarych barwach. Jednym z rozwiązań pozwalających zapobiec szkodom wynikającym z przerw w dostawach energii jest zastosowanie zasilacza awaryjnego - powiedział Mariusz Piątkiewicz, Dyrektor Handlu i Marketingu w firmie EVER.
Polacy coraz częściej sięgają po UPS-y, a pomysłowość rodaków nie zna granic. Urządzenia kojarzone głównie z komputerami stacjonarnymi służą m.in akwarystom do podtrzymania pracy filtrów oraz sprzętu natleniającego. Ale zasilacz awaryjny równie dobrze może chronić sprzęt AGD, w tym domową zamrażarkę. Warto dodać, że EVER, jako pierwszy producent, wprowadził na rynek bezprzerwowy zasilacz do elektronicznie sterowanych pieców C.O. Urządzenie posiadające moc 200 W pracy ciągłej i 400 W pracy chwilowej podtrzymuje pracę pieca nawet przez kilkanaście godzin.
Zasilacze awaryjne w gospodarstwach znajdują także jako zabezpieczanie centrów sterowania, klimatyzacji, wentylacji, rolet, bram garażowych, jak również zapewniają awaryjne oświetlenie.