1000 km/h superszybkim pociągiem. To nie marzenie. Ruszają testy FluxJet
Superszybka kolej przyszłości FluxJet pozwoli podróżować pomiędzy krajami z prędkością błyskawicy. Właśnie ruszyły testy tej technologii w Kanadzie.
Projekt kolei Hyperloop przez Elona Muska sprawił, że wiele firm technologicznych zaczęło prezentować swoje pomysły na usprawnienie transportu kolejowego. Jednym z takich fascynujących projektów jest FluxJet, który pochodzi z kanadyjskiej firmy TransPod.
FluxJet ma łączyć najlepsze cechy pociągu i samolotu. Ideą projektu jest zaoferowanie superszybkich podróży pomiędzy miastami za rozsądne pieniądze. Kapsuły FluxJet mają rozpędzać się do 1000 km/h, ale napędem nie będą tradycyjne rozwiązania, obecnie stosowane na całym świecie.
1000 km/h pociągiem pomiędzy miastami w Kanadzie
Inżynierowie z TransPod ujawnili, że kapsuły będą napędzane energią pochodzącą ze źródeł odnawialnych. Pojazdy zostaną wyposażone w silniki i stabilizatory, dzięki którym rozpędzą się do 1000 km/h w trybie "ślizgowym". Firma opracowała technologie materiałowe zdolne wytrzymać ogromne przeciążenia i wysokie temperatury generowane w trakcie tarcia. Kapsuły będą poruszać się w tunelach w warunkach obniżonego ciśnienia.
Kanadyjscy analitycy wyliczyli, że realizacja projektu superszybkiej kolei FluxJet może pochłonąć blisko 20 miliardów dolarów. Jednak powstanie kolei przyszłości jest jak najbardziej uzasadnione i potrzebne. Podróż kapsułami ma bowiem ograniczyć o aż 636 tysięcy ton emisję dwutlenku węgla do atmosfery rocznie w porównaniu do podróży samolotem na analogicznym odcinku.
FluxJet ma połączyć największe amerykańskie miasta
Pierwszy 300-kilometrowy odcinek trasy superpociągu powstanie pomiędzy Calgary i Edmonton w stanie Alberta. Są to jedne z największych kanadyjskich miast. Każdego dnia przemieszcza się pomiędzy nimi tysiące ludzi. Władze oceniają, że ta technologia pozwoli jeszcze bardziej zbliżyć kraj do upragnionej neutralności klimatycznej.
Przedstawiciele firmy TransPod zapewniają, że podróże pociągiem przyszłości mają być bardzo tanie. Prognozy mówią nawet o połowie ceny biletu na samolot pomiędzy tymi samymi miastami. Plany na przyszłość są jeszcze ciekawsze. Firma chce połączyć ze sobą pociągiem FluxJet większość rodzimych miast, a później na całym kontynencie.