Dlaczego ładowarka do telefonu się grzeje? To niebezpieczeństwo

Gorąca ładowarka podczas ładowania telefonu to zły znak. O ile kostka może być ciepła, to wysoka temperatura zwiastuje niebezpieczeństwo. Dlaczego ładowarka jest gorąca i co powinniśmy z nią zrobić?

Ładowarka jest ciepła - czy to coś złego?

Ładowarka do telefonu podczas procesu ładowania pobiera prąd z gniazdka elektrycznego i wykorzystuje go do ładowania urządzenia. Zasada jest prosta - prąd zmienny jest konwertowany w prąd stały.

Podczas tej zmiany ładowarka może przesłać około 70 proc. prądu elektrycznego. Pozostało 30 proc. jest przetwarzane na energię cieplną i jest rozpraszane. To właśnie dlatego ładowarka do telefonu się grzeje.  

Część pobranego ciepła (energii) nie jest wykorzystywana w procesie przesyłania prądu elektrycznego. Konwersja nie jest w 100% efektywna, stąd bierze się ciepło w ładowarce.

Reklama

Dlaczego ładowarka do telefonu jest gorąca podczas ładowania?

Nagrzewanie się ładowarki do telefonu jest czymś normalnym. Problem pojawia się, gdy temperatura jest na tyle wysoka, że dotknięcie ładowarki może doprowadzić do poparzenia. Jeżeli nasza ładowarka jest bardzo gorąca, zrób wszystko, żeby jak najszybciej wyłączyć ją z gniazdka, a potem znajdź rozwiązanie problemu. 

Przyczyn może być kilka. Ładowarka, której używasz, może nie pasować do twojego telefonu. Może się też zdarzyć, że zasilacz i telefon położyłeś na powierzchni gromadzącej ciepło. Kolejny problem to awarie. Uszkodzony może być port USB w ładowarce, kabel do ładowania albo w końcu urządzenia - ładowarka lub telefon. 

Niezależnie od tego, która z powyższych sytuacji ma miejsce, gorąca ładowarka jest niebezpieczna. Nieumyślne dotknięcie może prowadzić do poparzeń, a w skrajnych sytuacjach nawet do wzniecenia pożaru lub awarii sieci elektrycznej w domu, lub mieszkaniu.

Co zrobić, gdy ładowarka telefonu jest gorąca?

Gdy ładowarka jest gorąca, należy odłączyć ją od prądu. W innym wypadku może dojść do poparzenia, uszkodzenia telefonu, a nawet pożaru. Przegrzewająca ładowarka nie nadaje się do użytku. Pora kupić nową, która będzie sprawna, a jej używanie nie będzie stwarzało ryzyka.

Dobra ładowarka do telefonu, to oryginalna ładowarka renomowanego producenta, np. dedykowana do naszego smartfona. Tańsze zamienniki kuszą ceną, ale ich jakość często pozostawia wiele do życzenia. Ładowarka dostarczona przez producenta urządzenia również może się nagrzewać (np. w wyniku awarii, choć nie tylko), jednak zdecydowanie częściej problem występuje w przypadku tańszych zamienników.

Istnieje ryzyko, że nowa ładowarka będzie się grzać zaraz po wyjęciu z pudełka. Wówczas problem może leżeć po stronie naszego telefonu, np. na skutek uszkodzenia złącza. Z taką usterką pomoże nam dobry serwis urządzeń mobilnych.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: telefon | Smartfon | ładowarka | ładowanie telefonu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy