Facebook ma być w 100% zasilany odnawialną energią już w 2020 roku

Pomimo że obecna administracja USA zdaje się nie przejmować zmianami klimatu i mocno stawia na tradycyjne surowce, takie jak węgiel, technologiczni giganci nie zaprzestają walki o przejście na odnawialne źródła energii.

Facebook ogłosił właśnie, że zobowiązuje się do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych do atmosfery o 75% w okresie do 2020 roku (za punkt wyjścia przyjmuje się tu 2016 rok) i za dwa lata (do końca 2020)  firma ma być w pełni zasilana tylko energią odnawialną.

Tym samym spółka Marka Zuckerberga podąża w podobnym kierunku co Apple, Amazon i Google, które także przeznaczają dodatkowe środki na wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Co ciekawe, według raportu Greenpeace z 2017 roku, jak na razie najlepiej radzi sobie w tej kwestii Apple, choć wszystkie te firmy, w tym i Facebook, otrzymały identyczną notę A- (jednak słabsze wyniki punktowe).

Reklama

Nie da się ukryć, że Facebook postawił przed sobą dwa bardzo ambitne cele, które zamierza zrealizować w relatywnie niedługim czasie. Czy uda mu się je zrealizować? Na pewno nie będzie to łatwe, a firma nie dzieli się też szczegółami, jak zamierza tego dokonać, ale trzymamy kciuki za powodzenie.

Zapewne Facebook zamierza rozszerzać swoje projekty bazujące na wykorzystaniu energii solarnej i wiatru, ale to tylko spekulacje i być może zaskoczy nas jakimiś nowymi pomysłami. Firma zamierza też mocno skoncentrować się na efektywności swoich serwerowni i nowe centra danych projektowane są z myślą o wykorzystaniu mniejszej ilości wody oraz energii od tradycyjnych rozwiązań.

Warto przypomnieć, że niedawno Google pochwaliło się wykorzystaniem sztucznej inteligencji do schładzania swoich serwerowni, co podobno przyniosło oszczędność energii rzędu 30%, ale wynik ten z czasem ma się jeszcze poprawiać. Być może Facebook pójdzie tą samą drogą, tym bardziej, że od dłuższego czasu stawia na rozwój sztucznej inteligencji.

Źródło: GeekWeek.pl/Facebook

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy