Grafenowy aerożel to obecnie najbardziej futurystyczny materiał przyszłości

Wyobrażacie sobie materiał milion razy lżejszy od styropianu? Właśnie takie właściwości ma najlżejszy materiał świata, czyli aerożel, którego najnowsza odmiana właśnie powstała w Chinach.

Ten niesamowity materiał powstał dzięki niezwykłym właściwościom bardzo popularnego ostatnio grafenu, który uznawany jest przez wielu za materiał przyszłości. Na razie wciąż jego produkcja jest dość uciążliwa i w wielu kwestiach nieopłacalna, ale ważne, że coś w tym temacie się dzieje.

Żel zbudowany jest z trójwymiarowej siatki grafenu, którą uzyskano w procesie liofilizacji, czyli jednej z metod suszenia zamrożonych substancji. W tym przypadku wykorzystano popularny ciekły azot.

Dzięki tej technice otrzymano materiał zbudowany w 99,8% z powietrza, ale przy tym jest nie tylko bardzo zwarty, lecz również elastyczny, co sprawia, że po kompresji powraca do swojego pierwotnego kształtu.

Reklama

Materiał cechuje się także niesamowicie niską gęstością na poziomie 0,16 mg/cm3 i jest w stanie wchłonąć 900-krotność swojej wagi. Wytrzymuje również wybuch kilograma dynamitu, temperaturę ponad 1300 stopni Celsjusza i ma 39-krotnie lepszą izolację od najlepszych znanych włókien szklanych, ale jednocześnie jest 1000-krotnie mniej gęsty od szkła.

Nowy aerożel powstał na chińskim Uniwersytecie Zhejiang, a prace nad nim prowadzi zespół pod przewodnictwem profesora Gao Chao. Przypomnijmy, że pierwszy aerożel powstał na początku lat 30. ubiegłego wieku, ale dopiero obecny poziom technologii sprawił, że materiał ten powrócił do łask.

Źródło: GeekWeek.pl/Futurism / Fot. Uniwersytet Zhejiang

Geekweek

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy