Jak sprawdzić, czy telefon jest szpiegowany? Wystarczy kod
Oprac.: Jakub Laskowski
Bezpieczeństwo danych i ochrona prywatności to priorytet każdego z nas, dlatego wiele osób boi się, że ich telefon może być szpiegowany. Na szczęście istnieją proste sposoby na to, żeby dowiedzieć się, czy nasze dane są chronione. Jak sprawdzić, czy telefon jest szpiegowany? Wyjaśniamy i podpowiadamy, jak zabezpieczyć się przed szpiegowaniem telefonu ze strony cyberprzestępców i zazdrosnego małżonka.
Szukanie dowodów na zdradę, atak cyberprzestępców lub nadopiekuńczość rodziców - powód szpiegowania telefonu jest wiele. Ofiarą może być każdy, dlatego warto wiedzieć, jak sprawdzić, czy telefon został zhakowany i wpadł w niepowołane ręce. Dzięki temu zyskamy pewność, że nikt nie śledzi naszych działań i nie ma dostępu do prywatnych wiadomości i zdjęć oraz innych ważnych plików.
Spis treści:
Czy mój telefon jest szpiegowany? Niepokojące sygnały
Zdarza się, że szpiegowany telefon wykazuje pewne objawy, które mogą wskazywać na zainfekowanie programem śledzącym. Może to być związane z samoczynnym resetowaniem systemu, szybszym spadkiem baterii lub pojawieniem się nieznanych aplikacji.
Warto zwrócić uwagę również na podejrzane wiadomości lub e-maile. Sygnałem, który może wskazywać, że padliśmy ofiarą szpiega są także dziwne dźwięki (np. szumy) podczas rozmów telefonicznych i w momentach, gdy nie korzystamy z urządzenia.
Jak sprawdzić, czy telefon jest szpiegowany? Wystarczy wpisać kod
Aby sprawdzić, czy telefon jest szpiegowany i ktoś niepowołany ma dostęp do naszych wiadomości i zdjęć, wystarczy wpisać specjalny kod MMI - *#21#. Należy go wpisać w pole wybierania numeru telefonu. W ten sposób można sprawdzić, nasze połączenia, wiadomości lub inne dane były przekazywane.
Funkcja ta jest wykorzystywana często przez zazdrosnych partnerów lub rodziców, którzy chcą chronić swoje dzieci. Ofiarą praktyk przekazywania połączeń padają często osoby starsze, które pożyczają telefon nieznajomy pod pretekstem wykonania jednego połączenia.
Jeśli okaże się, że nasze dane są przekazywane dalej, możemy zobaczyć dokąd trafiały. W tym celu należy użyć kolejnego kodu - *#62#. Po wpisaniu go i zatwierdzeniu zieloną słuchawką powinniśmy otrzymać informację, na jaki numer telefonu trafiły nasze dane. Standardowo jest to być numer poczty głosowej.
Co robić, gdy telefon jest szpiegowany?
Gdy podejrzewasz, że twój telefon został zhakowany lub jest szpiegowany, to powinieneś podjąć odpowiednie kroki w celu zabezpieczenia prywatności. Po pierwsze zmień hasła do wszystkich kont, a także przejrzyj aplikacje zainstalowane na swoim telefonie i sprawdź ich uprawnienia. Wyłącz uprawnienia, które nie są niezbędne dla działania danej aplikacji.
Upewnij się, że twój telefon jest zabezpieczony hasłem, kodem PIN lub identyfikatorem biometrycznym. Dodatkowo warto skorzystać z oprogramowania antywirusowego, aby przeskanować telefon pod kątem potencjalnych zagrożeń. W ostateczności możesz spróbować przywrócić telefon do ustawień fabrycznych, lecz może się to wiązać z utratą wszystkich danych.
Jak zabezpieczyć telefon przed szpiegowaniem?
Aby zabezpieczyć telefon przed szpiegowaniem, warto podjąć kilka kroków, które zwiększą bezpieczeństwo. Oto co musisz zrobić:
- upewnij się, że system operacyjny i aplikacje są na bieżąco aktualizowane,
- używaj silnych i unikalnych haseł do kont bankowych, e-mail i w mediach społecznościowych,
- pobieraj aplikacje wyłącznie ze sprawdzonych źródeł - Google Play i App Store,
- zainstaluj aplikację antywirusową i pamiętaj o regularnym skanowaniu telefonu,
- nie odwiedzaj podejrzanych witryn internetowych i unikaj publicznych sieci Wi-Fi,
- ustaw hasło, PIN, wzór lub identyfikator biometryczny do odblokowywania ekranu.
Przestrzeganie tych zasad ograniczy ryzyko szpiegowania i pomoże wzmocnić bezpieczeństwo danych w telefonie. Zwracaj uwagę na ostrzeżenia systemowe dotyczące podejrzanych aktywności lub aplikacji. Jeżeli podejrzewasz, że urządzenie zostało zainfekowane lub zhakowane, musisz działać szybko. W takich przypadkach dużą rolę odgrywa czas reakcji.
Zobacz także: