Mastercard wprowadza na rynek nową biometryczną kartę płatniczą

Po kilku latach prac i miesiącach testów, Mastercard wprowadza na rynek nową biometryczną kartę płatniczą, dzięki której jej użytkownicy będą mogli jeszcze szybciej i bezpieczniej dokonywać bezgotówkowych płatności np. w sklepach stacjonarnych.

Nowa karta wykorzystuje technologię skanowania linii papilarnych, która jest już stosowana przy płatnościach mobilnych, i będzie można jej używać we wszystkich terminalach przyjmujących płatności w standardzie EMV, czyli najbardziej rozpowszechnionym na całym świecie, również w Polsce.

Jak to działa? Użytkownik wkłada kartę do terminala i jednocześnie przykłada kciuk do czytnika linii papilarnych na karcie. Następnie odcisk kciuka jest porównywany z wzorcem biometrycznym, który jest w bezpieczny sposób przechowywany w procesorze karty. Jeśli odcisk kciuka pasuje do wzorca, transakcja zostaje poprawnie zautoryzowana, a konsument nawet na moment nie wypuszcza karty z ręki.

Reklama

"Konsumenci coraz bardziej przyzwyczajają się do wygody i bezpieczeństwa rozwiązań biometrycznych. Niezależnie od tego, czy chodzi o odblokowanie smartfona czy też zakupy w internecie, wspomniane zalety biometrii zapewnia technologia rozpoznawania odcisku palca. To element potwierdzający tożsamość, który nie może być nikomu zabrany lub zduplikowany, co wzmacnia poczucie posiadaczy kart, że ich płatności są odpowiednio chronione" - powiedział Ajay Bhalla, prezes Mastercard ds. zarządzania ryzykiem i bezpieczeństwa.

Skorzystanie z tej technologii jest dziecinnie łatwe. Wystarczy zarejestrować kartę biometryczną w swoim banku. Następnie przyłożyć kciuk do oznaczonego miejsca na karcie. Nasze unikalne linie papilarne zostaną przekonwertowane na cyfrowy wzorzec, który jest szyfrowany i zapisywany na karcie. Od tej pory można już płacić nią w dowolnym terminalu obsługującym standard EMV.

Biometryczne uwierzytelnianie płatności, w tym przypadku za pomocą odcisku palca, pozwala w zupełnie nowy sposób potwierdzić, że osoba używająca karty jest jej uprawnionym posiadaczem. Przyjmowanie płatności kartami biometrycznymi jest dla sprzedawców bardzo proste. Nie wymaga nowego sprzętu, ani nawet aktualizacji oprogramowania, ponieważ nowy rodzaj kart przyjmują funkcjonujące już terminale obsługujące standard EMV.

Źródło: GeekWeek.pl/ / Fot. Mastercard

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy