Minister cyfryzacji: Sztuczna inteligencja w Polsce będzie regulowana
Minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski przekazał, że Polska dąży do wdrożenia regulacji dotyczących sztucznej inteligencji. Nasz kraj jest na dobrej drodze, aby stać się jednym z pierwszych takich państw. Ważnymi aspektami są tu bezpieczeństwo oraz wyznaczenie konkretnych obszarów działania AI.
Sztuczna inteligencja odgrywa coraz większe znaczenie, ale stwarza też zagrożenia. Doskonale wie o tym polskie Ministerstwo Cyfryzacji, które planuje wprowadzić regulacje dotyczące tego obszaru nowych technologii. Wiąże się to z unijnymi przepisami, które są opracowywane w ramach AI Act. Głos w tej sprawie zabrał minister Krzysztof Gawkowski.
Krzysztof Gawkowski chce utworzyć specjalny komitet
Krzysztof Gawkowski przekazał, że Polska ma ogromne szanse stać się jednym z pierwszych krajów, które doprowadzą do uregulowania sztucznej inteligencji. Minister cyfryzacji zwraca uwagę na zagrożenie, które niesie ze sobą AI i konieczność podjęcia działań.
Sztuczna inteligencja wg Gawkowskiego ma coraz większy wpływ na różne obszary życia człowieka i dlatego potrzebne są stosowne działania, których celem jest jej ograniczenie.
Nie możemy pozwolić, aby AI dokonywała wyborów dotyczących życia zawodowego czy osobistego człowieka, takich jak social scoring czy real-time biometria. Te technologie mogą naruszać wolności człowieka, dlatego musimy je odpowiednio regulować.
Nie jest to jednak proste zadanie i dlatego w Polsce trwają prace nad utworzeniem Komitetu ds. Bezpieczeństwa Cyfryzacji i Rozwoju Sztucznej Inteligencji. Ma on pozwolić na szersze spojrzenie na sprawy związane z oddziaływaniem AI i wprowadzenie takich norm, które nie będą z drugiej strony zbyt przesadne.
Minister cyfryzacji widzi też pozytywne aspekty sztucznej inteligencji
Oczywiście Gawkowski nie jest w swoich stwierdzeniach wyłącznie pesymistą. Przeciwnie, bo minister cyfryzacji dostrzega również pozytywne aspekty sztucznej inteligencji. Tutaj wspomina się m.in. o możliwości skrócenia czasu pracy do czterech dni w tygodniu.
Jednak mimo wszystko regulacje dotyczące sztucznej inteligencji są konieczne i zdaje sobie z tego sprawą cała Unia Europejska. Stary Kontynent jako pierwszy podjął konkretne działania związane ze stworzeniem przepisów regulujących AI i chce w ten sposób oczywiście dać przykład innym krajom na świecie.