USA zintegrują sztuczną inteligencję z systemami militarnymi. Co nas czeka?

Wojsko USA idzie ku przyszłości i chce wykorzystać sztuczną inteligencję do wzmocnienia swojej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej. Ma to znacznie poprawić skuteczność tych systemów. Co mówią specjaliści?

Jak podaje portal Interesting Engineering Stany Zjednoczone chcą wzmocnić swoje systemy obrony powietrznej i przeciwrakietowej (IAMD), dzięki ich integracji ze sztuczną inteligencją, która miałaby w bardziej zaawansowany sposób wykrywać zagrożenia powietrzne.

Za opracowanie tych zaawansowanych automatycznych technologii odpowiadać ma firma Camgian Corporation, która podpisała z armią amerykańską kontrakt o wartości 55 mln dolarów. Według udostępnionych informacji firma ma wspierać rozwój innowacyjnych rozwiązań, które miałyby na celu poprawę funkcjonowania sensorów i zmniejszenie przeciążenia żołnierzy.

Reklama

Sztuczna inteligencja zintegruje się z amerykańskimi systemami wojskowymi

Camgian Corporation ma wykorzystać swoją platformę automatyzacji Reactor oraz wiedzę i doświadczenie w zakresie uczenia maszynowego i inżynierii oprogramowania. Wynikiem mają być nowe zautomatyzowane zdolności poprawiające skuteczność systemów wojskowych, które mają przeciwstawić się szybko ewoluującym zagrożeniom powietrznym.

Jednym z głównych celów projektu jest zwiększenie odporności sieci czujników i efektorów podczas trudnych warunków, a także automatyzację krytycznych procesów decyzyjnych. Elementy te mają zwiększyć dokładność i szybkość działań wszystkich systemów.

- Ten kontrakt daje nam możliwość ścisłej współpracy ze społecznością IAMD armii w celu dostarczenia nowych zdolności, które umożliwią naszym żołnierzom walkę z prędkością maszyny - mówi dr Gary Butler, dyrektor generalny i założyciel Camgian.

Kevin Martin, kierownik techniczny ds. produktów w firmie Camgian, dodaje: - Cieszymy się, że możemy wysunąć nasze innowacyjne podejście na pierwszy plan misji IAMD armii. Naszym celem jest zwiększenie przeżywalności sensorów i usprawnienie procesów, zapewniając armii szybsze i niezawodne możliwości podejmowania decyzji. Ten projekt stanowi znaczący krok naprzód w modernizacji naszej infrastruktury obronnej.

Czym jest system Reactor?

Według dostępnych informacji system Reactor bazuje na sztucznej inteligencji, dzięki której tworzy specjalną automatyczną platformę służącą do wykrywania i neutralizacji bezzałogowych systemów powietrznych i ataków powietrznych.

Algorytmy AI zostały przeszkolone w rozpoznawaniu rodzajów ataków i możliwości obronnych. Platforma może zostać integrowana z obrazem operacyjnym tworzonym przez systemy obrony powietrznej, dzięki czemu uzyskuje się autonomiczne gromadzenie i udostępnianie krytycznych informacji. Takie rozwiązanie zmniejsza przeciążenie systemów poprzez automatyczne przekazywanie zaleceń dotyczących postępowania dostosowanych do danej sytuacji.

***

Co myślisz o pracy redakcji Geekweeka? Oceń nas! Twoje zdanie ma dla nas znaczenie. 

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: USA | sprzęt wojskowy | nowe technologie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy