Nadchodzi kwantowy Internet! Stworzono na życzenie pierwsze połączenie kwantowe

Przyszłość komunikacji naszej cywilizacji to kwantowy Internet, w którym będziemy łączyli się ze sobą za pośrednictwem konstelacji mikrosatelitów w tak bezpieczny sposób, w jaki dotychczas nie było to możliwe.

Nadchodzi kwantowy Internet! Stworzono na życzenie pierwsze połączenie kwantowe
Nadchodzi kwantowy Internet! Stworzono na życzenie pierwsze połączenie kwantoweGeekweek - import

Naukowcom z QuTech z Uniwersytetu Technicznego w Delft w Holandii udało się wygenerować nowe kwantowe splątanie jednocześnie pomiędzy dwoma układami kwantowymi szybciej, niż splątanie zostało utracone. Poprzez zbudowanie nowego inteligentnego protokołu splątania i systemu jego ochrony, specjaliści pracujący pod kierownictwem prof. Ronalda Hansona, stali się pierwszymi na świecie, którzy utworzyli takie kwantowe połączenie na żądanie, i to na odległość.

Otwiera to drzwi do połączenia wielu węzłów kwantowych i stworzenia pierwszej sieci kwantowej na świecie. Wyniki ich eksperymentów opublikowano w magazynie Nature. Dzięki opanowaniu tego zjawiska, powoli tworzymy podwaliny do kwantowego Internetu, który będzie odporny na cyberataki i inwigilację. Naukowcy muszą jednak rozwinąć swoją technikę do tego stopnia, aby można było utrzymać splątanie na tyle długo, żeby przesłać splątane informacje do innych węzłów.

Zespół Ronalda Hansona ma na swoim koncie wiele sukcesów. To własnie oni kilka lat temu wygenerowali pierwsze na świecie długotrwałe splątanie kwantowe na dystansie aż 1,3 kilometra. Wówczas udało się nawiązać połączenie raz na godzinę, podczas gdy połączenie pozostało aktywne tylko przez ułamek sekundy. Nie udało się wtedy dodać do sieci ani trzeciego węzła, ani tym bardziej wielu węzłów.

Teraz metoda ta została znacznie udoskonalona i zespół może generować splątania aż 40 razy na sekundę pomiędzy dwoma elektronami na dystansie 2 metrów. Jest to aż 1000 razy szybciej, niż w 2015 roku. Pozwala to generować nowe, kolejne splątania kwantowe, zanim poprzednie zostaną utracone i transferować informacje do kolejnych węzłów.

Naukowcy z Delft planują teraz zrealizować taką sieć między kilkoma węzłami kwantowymi. W planach jest budowa sieci pomiędzy czterema miastami w Holandii i stworzenie pierwszego kwantowego Internetu na świecie. Prezentacja ma odbyć się do 2020 roku. Trzymamy kciuki!

Źródło: GeekWeek.pl/ / Fot. Scixel/TU Delft

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas