Jaki jest największy stadion piłkarski na świecie, w Polsce i w Europie?

W Polsce, Europie i na całym świecie w ostatnich latach powstało wiele ciekawych i potężnych stadionów piłkarskich. Jaki jest największy stadion na świecie, ile pomieści kibiców i jak wypada na tle stadionów europejskich? Zwycięzca jest tylko jeden - Camp Nou. Gra na nim Robert Lewandowski.

Jaki jest największy stadion w Polsce?

Największe boisko piłkarskie w Polsce to Stadion Narodowy im. Kazimierza Górskiego w Warszawie. Obiekt ten ma bardzo charakterystyczną konstrukcję zewnętrzną. Tym, z czego słynie, jest opcja zamknięcia dachu nad płytą boiska. 

Stadion Narodowy ma 58 274 miejsca siedzące, które w trakcie międzynarodowych rozgrywek są wyprzedane. 

Stadion Narodowy - ze względu na swoją pojemność - całkowitą budzi respekt u miłośników piłki nożnej. Okazuje się jednak, że nie jest to jedyny tak duży obiekt w Polsce.

Niewiele mniejszy jest Stadion Śląski w Chorzowie. Udostępnia on aż 54 378 miejsc siedzących. Co ciekawe, jest on wykorzystywany nie tylko do rozgrywek piłkarskich, ale także zawodów lekkoatletycznych.

Reklama

W trójce największych polskich stadionów sportowych swoje miejsce znalazł także ten we Wrocławiu - Tarczyński Arena. Jego pojemność całkowita to 45 105 miejsc siedzących.

Ciekawostką jest fakt, że rozgrywki finałowych meczów mistrzostw świata mogą odbywać się wyłącznie na stadionach, które mają pojemność całkowitą na co najmniej 40 tysięcy widzów. Oznacza to, że każdy ze wspomnianym obiektów w Polsce spełnia te wymagania.

Camp Nou czy Wembley. Jaki jest największy stadion w Europie?

Zarówno stadion Camp Nou w Barcelonie, jak i stadion Wembley w Londynie to obiekty piłkarskie, których nie trzeba przedstawiać zagorzałym miłośnikom piłki nożnej. Zastanawiasz się jednak, który z nich to największy stadion w Europie? Okazuje się, że różnice są naprawdę niewielkie. 

Zwycięzcę tego pojedynku można wyłonić poprzez porównanie tego, ilu kibiców wchodzi na Camp Nou i ile może pomieścić stadion Wembley. Ten pierwszy ma pojemność 99 354, drugi wyróżnia się pojemnością 90 tysięcy. Liczby mówią więc same za siebie.

Właśnie rusza rozbudowa Camp Nou. Po niej mecze FC Barcelony i piłkarskie pojedynki Roberta Lewandowskiego będzie mogło na żywo oglądać ponad 100 tysięcy kibiców. 

Wspomniane stadiony piłkarskie nie są jedynymi w Europie, które mogą poszczycić się sporą powierzchnią i pojemnością. Na szczególną uwagę zasługuje także największe boisko piłkarskie w Madrycie, którego gospodarzem jest Real. Estadio Santiago Bernabéu zapewnia kibicom aż 85 254 miejsca siedzące.

Zastanawiasz się, co z pozostałymi krajami europejskimi? Czy i one mają duże stadiony pozwalające zgromadzić tysiące miłośników sportu? Okazuje się, że pod tym względem bardzo dobrze wypada Irlandia, Anglia i Niemcy. W Dublinie znajduje się Croke Park mieszczący aż 82 300 kibiców.

Londyn oferuje Twickenham Stadium - bierze swoją nazwę od dzielnicy, w której się znajduje i ma pojemność 82 076. Z kolei w Niemczech największym obiektem jest Signal Iduna Park, który mieści się w Dortmundzie. Zapewnia on miejsca dla 81 359 osób.

Wśród większych stadionów piłkarskich w Europie - uwzględniając pozostałe kraje - na uwagę zasługują także:

  • Stade de France w Saint-Denis we Francji (pojemność: 81 338),
  • San Siro w Mediolanie we Włoszech (pojemność: 80 018),
  • Murrayfield Stadium w Edynburgu w Szkocji (pojemność: 67 144),
  • Estádio da Luz w Lizbonie w Portugalii (pojemność: 65 647).

Największy stadion na świecie. Ile ma miejsc?

Ciekawi Cię, gdzie znajduje się największy stadion na świecie? Okazuje się, że na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat klasyfikacja obiektów pod względem ich pojemności uległa sporym zmianom.

Do 2011 roku największe boisko sportowe było zlokalizowane w Indiach, a dokładniej w mieście Kolkata (Kalkuta). Zapewniało ono aż 120 tysięcy miejsc siedzących. Po remoncie liczba ta zmalała jednak do 80 tysięcy. 

Zwycięzcą międzynarodowego pojedynku największych stadionów na świecie pozostaje Camp Nou (99 354 miejsca). Gdyby jednak wykluczyć kraje europejskie, o miano lidera walczą dwa obiekty:

  • Stadion Azadi w Teheranie, który zapewnia aż 95 225,
  • Estadio Azteca w mieście Meksyk - z pojemnością 87 tysięcy miejsc.

Okazałe obiekty sportowe znajdują się także w innych zakątkach świata i nie jest ich wcale tak mało, jak można by przypuszczać. Wśród największych obiektów z innych kontynentów wymienia się m.in. Rose Bowl w Pasadenie, ANZ Stadium w Sydney czy First National Bank Stadium w Johannesburgu w RPA. W niemal każdym zakątku świata jest więc miejsce, które podczas rozgrywek piłkarskich może zgromadzić kilkadziesiąt tysięcy kibiców. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: stadion piłkarski | piłka nożna
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama