Pierwszy na świecie kanał 8K staje się rzeczywistością. Co obejrzymy?

Chociaż wiele kanałów telewizyjnych na całym świecie oferuje zaledwie HD, a jakość 4K wciąż nie została w pełni wykorzystana, to jednak Japończycy twierdzą, że nadszedł czas na 8K.

Pierwszy na świecie kanał 8K staje się rzeczywistością. Co obejrzymy?
Pierwszy na świecie kanał 8K staje się rzeczywistością. Co obejrzymy?Geekweek - import

Telewizja NHK już 1 grudnia uruchomi pierwszy na świecie kanał telewizyjny w jakości 8K. Jej przedstawiciele uważają, że odmieni on sposób, w jaki oglądamy telewizję. Na dobry początek widzowie nowego kanału będą mogli obejrzeć zapierające dech w piersi ujęcia filmowe nakręcone w naturalnych studniach krasowych utworzonych w skale wapiennej, które występują na półwyspie Jukatan w Meksyku.

Ale to nie wszystko. NHK nakręciło w oszałamiającej jakości 8K występy światowej klasy orkiestr, a wśród nich austriackiej Wiener Philharmoniker, niemieckiej Berliner Philharmoniker i holenderskiej Royal Concertgebouw Orchestra. Widzowie będą mogli zobaczyć też 4-odcinkowy program o paryskim Luwrze i relację na żywo z Włoch.

Telewizja NHK poinformowała na konferencji MIPCOM, że wraz z kanałem 8K, uruchomi też nowy w jakości 4K, który będzie oferował widzom każdego dnia aż 18 godzin rozrywki, w tym treści dokumentalne, sportowe, rozrywkowe, a nawet dedykowane seriale i nocne show. W pierwszym dniu nadawania, widzowie będą mogli zobaczyć transmisję na żywo z Antarktydy, a także uroki i atrakcje turystyczne stolic europejskich krajów.

Przypominamy, że jakość 8K (4320p) to rozdzielczość obrazu 7680 x 4320 (33,2 megapiksela), która została dodatkowo okraszona dźwiękiem wielokanałowym 22.2, opracowanym przez NHK Science & Technical Research Laboratories. Technologia wykorzystuje 24 głośniki, w tym dwa subwoofery, rozmieszczone w trzech warstwach.

Pierwszy na świecie kanał 8K będzie można podziwiać w pełnej krasie na najnowszych telewizorach, które zostały zaprezentowane m.in. przez Samsunga podczas ostatnich targów IFA 2018 w Berlinie ().

Źródło: GeekWeek.pl/NHK / Fot. NHK/Twitter

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas