Pierwszy wyścig autonomicznych pojazdów już w ten weekend. Będzie transmisja na żywo

Już w sobotę, 27 kwietnia tego roku odbędą się pierwsze w historii wyścigi samochodów autonomicznych. Z pewnością jest to wielkie wydarzenie technologiczne, które z nieznanych powodów jest pomijane przez główny medialny nurt. Wyścig jest festiwalem postępu technologicznego, który ukazuje ludzkie możliwości.

Pierwszy taki wyścig w historii Ziemi

W wyjątkowym wyścigu Abu Dhabi Autonomous Racing League (A2RL) udział bierze osiem zespołów, które będą korzystać z identycznych bolidów Dallara Super Formula SF23. W środku każdego pojazdu będą te same rozwiązania autonomiczne, dlatego też wszystko będzie zależeć wyłącznie od "kierowcy". Jak podaje portal NewAtlas, wyścig "to Grand Prix dla inżynierów oprogramowania".

Specjaliści w kierowaniu pojazdem będą wykorzystywać swoje umiejętności kodowania, algorytmy sztucznej inteligencji i wiedzę z zakresu uczenia maszynowego. Te aspekty będą dosłownie napędzać bolid. Organizatorzy przewidzieli także pulę nagród w wysokości aż 2,25 mln dolarów.

Reklama

Ponadto podczas tego wydarzenia dojdzie również do pojedynku byłego kierowcy Red Bull F1 Danilla Kvyata z jednym z autonomicznych samochodów.

W niezwykłym autonomicznym wyścigu bierze udział osiem drużyn: 

  • Code19 Racing (jeden z pierwszych niezależnych autonomicznych podmiotów wyścigowych z USA)
  • Fly Eagle (Beijing Institute of Technology z Chin i Khalifa University ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich)
  • Constructor University (z siedzibą w Niemczech i Szwajcarii)
  • PoliMOVE (Politechnika Mediolańska z Włoch)
  • HUMDA Lab (członek Grupy Uniwersyteckiej Széchenyi István z Węgier)
  • KINETIZ (współpraca między Uniwersytetem Technologicznym Nanyang w Singapurze i Kintsugi z siedzibą w Zjednoczonych Emiratach Arabskich)
  • Uniwersytet Techniczny w Monachium - TUM (z Niemiec).
  • UNIMORE (Uniwersytet w Modenie z Włoch i Reggio Emilia)

Pierwszy w historii "autonomiczny wyścig" pokaże światu wgląd w praktyczne zastosowania sztucznej inteligencji. Specjaliści wskazują, że zobaczymy również innowacyjne platformy, które pozwolą nam bezpośrednio/pośrednio zaangażować się w wyścig. Zawody będzie można śledzić na żywo m.in. na YouTubie (17:00-23:00 czasu UTC+4).

Wielkie plany związane z pojazdami autonomicznymi

Abu Dhabi Autonomous Racing League zamierza przeprowadzić także serię autonomicznych wyścigów dla dronów oraz pojazdów buggy. W ten sposób organizatorzy chcą stworzyć nowy sport ekstremalny, którego inwestycja ekonomiczna ma przynieść wiele dodatkowych korzyści.

Według założeń ustanowienie A2RL ma połączyć instytucje szkolnictwa wyższego z sektorem technologicznym i przemysłowym. Jednocześnie celem jest podniesienie standardu edukacji. Ponadto władze zdają sobie sprawę z korzyści gospodarczych związanych z rozwojem sportu.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: nowe technologie | technolgie | wyścig | Sztuczna inteligencja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy