Samsung prezentuje inteligentne sztuczne okna idealnie imitujące światło słoneczne

A mówiąc precyzyjniej dokonało tego SunnyFive, czyli jeden z zespołów należących do wewnętrznego inkubatora kreatywności koreańskiego koncernu, czyli C-Lab.

Najnowszy pomysł sponsorowany przez Samsunga wydaje się bardzo na czasie, bo mówimy o inteligentnych sztucznych oknach, które są w stanie zastąpić nam wyjście na zewnątrz, co w czasie pandemii koronawirusa może być obarczone ryzykiem. Co ciekawe, nie chodzi tu tylko o wygląd okna, co może swoją drogą przypaść do gustu osobom, które mają w domu tzw. ciemne pomieszczenia, ale i właściwości, które mają wiernie imitować światło słoneczne.

Okno od SunnyFive produkuje pełne spektrum naturalnego światła, z kątem padania zmieniającym się w ciągu dnia, żeby wiernie oddawać wschód, zachód i wszystkie inne scenariusze słoneczne. Zdaniem Samsunga możemy też liczyć na syntezę skórną witaminy D podczas przebywania w pomieszczeniach (bez ryzyka poparzeń czy starzenia skóry), co ma duże znaczenie w regionach geograficznych, gdzie naturalnego światła jest mało i wystawienie się na odpowiednio długie jego działanie jest praktycznie niemożliwe. 

Reklama

Co więcej, z opublikowanego filmu wynika, że za pomocą aplikacji smartfonowej będzie mogli również samodzielnie zmienić intensywność światła, jego temperaturę i kąt padania, żeby dopasować lampy do aktualnych potrzeb. Samsung zapewnia również, że inteligentne okno będzie kompatybilne z systemem inteligentnego domu SmartThings. Niestety firma nie zdecydowała się jeszcze na podanie wszystkich detali swojego rozwiązania, jak dostępność, możliwość zmiany wymiarów czy najbardziej interesująca wszystkich cena. 

Trudno nawet spekulować na temat tej ostatniej, bo choć mamy tu głównie do czynienia z lampą typu SAD, często zwaną również antystresową, to w takiej formie nie używał jej jeszcze nikt. Co więcej, dostaniemy również inteligentnie sterowane pory dnia i nocy oraz formę imitującą klasyczne okno, co w połączeniu z brakiem konkurencji na rynku oznacza, że dopóki SunnyFive nie zdecyduje się na komercyjną sprzedaż, możemy traktować to urządzenie jedynie jako ciekawostkę, która w przyszłości może nam pomóc zadbać o zdrowie psycho-fizyczne. 

Źródło: GeekWeek.pl/SunnyFive

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy