Wszystko teraz będzie inteligentne, nawet spodnie. Lekarze mają w tym cel
Świat oszalał na punkcie inteligentnych urządzeń i innych rzeczy. Nikogo już nie dziwią inteligentne zegarki, pralki, czy lodówki. Jednakże nowością w tym świecie mogą okazać się inteligentne ubrania, zwłaszcza spodnie, które mogą pomóc… lekarzom. O co dokładnie chodzi?
Naukowcy opracowali alternatywę dla standardowych metod mierzenia aktywności fizycznej pacjentów. Wykorzystali do tego spodnie. Niecodzienny gadżet został opracowany przez prof. Arnaldo Leal-Juniora i specjalistów z brazylijskiego Uniwersytetu Federalnego Espirito Santo.
Inteligentne spodnie posiadają dwa światłowody o grubości 1 mm, które przebiegają pionowo z tyłu każdej nogi. Włókna są niezwykle giętkie, dlatego też nie przeszkadzają w codziennym ruchu. Badacze w 30 punktach wzdłuż każdego włókna zlikwidowali niewielką część okładziny, czyli zewnętrzną część światłowodu. Dzięki czemu w trakcie ruchu część sygnału optycznego ucieka z tych punktów, co powoduje spadek całkowitej siły. Jak podaje portal New Atlas "stopień, w jakim spada sygnał, odpowiada pewnym znanym czynnościom".
Do systemu wmontowany jest także mikroprocesor, do którego wgrany jest specjalny algorytm uczenia maszynowego. To właśnie on monitoruje siłę sygnału, dzięki czemu jest w stanie określić, co robi dana osoba. Jak podają naukowcy, urządzenie w trakcie badań laboratoryjnych było w 100 proc. dokładne w identyfikowaniu poszczególnych czynności ruchowych, tj. chodzenie, kucanie, siedzenie na krześle, szybkie chodzenie, ruchy nogą przed siebie i za siebie, czy też siedzenie na podłodze.
Jak powiedział prof. Leal-Junior: - Nasze inteligentne spodnie z włókna polimerowego mogą być używane do wykrywania takich czynności, jak siedzenie, kucanie, chodzenie lub kopanie bez hamowania naturalnych ruchów. To podejście pozwala uniknąć problemów związanych z prywatnością, które towarzyszą systemom opartym na obrazie i może być przydatne do monitorowania starszych pacjentów w domu lub do pomiaru parametrów, takich jak zakres ruchu w klinikach rehabilitacyjnych.
Naukowcy w swoim artykule naukowym napisali: "Proponowane podejście jest tanią, wysoce zintegrowaną i w pełni przenośną metodą analizy biomechaniki kończyn dolnych i klasyfikacji czynności, którą można zastosować do zdalnego monitorowania różnych pacjentów z dodatkową możliwością dostosowania liczby czujników zgodnie z zastosowaniami i użytkownicy".
Kolejnym krokiem naukowców będzie podłączenie inteligentnych spodni do chmury. Spowoduje to, że lekarze będą mogli zdalnie monitorować stan zdrowia swoich pacjentów. Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie naukowym Biomedical Optics Express.