Pendrive

Wtorek, 16 stycznia 2024 (11:00) Aktualizacja Wtorek, 12 marca 2024 (12:34)
Pendrive, znany także jako flash drive lub USB drive, to przenośne urządzenie do przechowywania danych, które korzysta z pamięci flash do zapisywania i odczytywania informacji. Jego główną cechą jest mały rozmiar, wytrzymałość i możliwość szybkiego przenoszenia dużych ilości danych między różnymi komputerami za pomocą interfejsu USB.
Pendrive - najważniejsze informacje
Pendrive. /123RF/PICSEL

Pendrive - najważniejsze informacje

Kto wynalazł pendrive USB? 

Pamięć flash została wynaleziona przez dr Fujio Masuokę z firmy Toshiba w latach 80. XX wieku. Jest to rodzaj pamięci komputerowej, która może być elektrycznie kasowana i programowana.
 
Pierwsze komercyjne pendrive'y zostały wprowadzone na rynek w 2000 roku przez firmę IBM i Trek Technology. Urządzenia te miały zazwyczaj pojemność od 8 do 32 MB, co wówczas było znaczącą wartością. 

Od tego czasu pendrive'y przeszły ogromną ewolucję. Zwiększyła się ich pojemność (obecnie dostępne są modele o pojemności nawet kilku terabajtów), prędkość zapisu i odczytu, a także zmniejszyły się ich wymiary. Również wygląd i konstrukcja stały się bardziej różnorodne i zaawansowane, z wieloma opcjami jak zabezpieczenia hasłem czy szyfrowanie danych.
 
Pendrive'y odegrały ważną rolę w przechowywaniu i przenoszeniu danych, stając się kluczowym narzędziem zarówno w użytku domowym, jak i profesjonalnym. Ich popularność była szczególnie wysoka przed rozwojem usług chmurowych, choć nadal są one powszechnie używane ze względu na prostotę, przenośność i niezależność od dostępu do internetu.

Pendrive - Wiadomości