Gigabyte GeForce GTX 960 WindForce 2X - test karty graficznej

W poprzednim naszym teście opisywaliśmy kartę graficzną Gigabyte GeForce GTX 950 Xtreme Gaming. Dziś przyjrzymy się wydajniejszemu, a przy tym niewiele droższemu Gigabyte GeForce GTX 960 WindForce 2X.

Gigabyte GeForce GTX 960 WindForce 2X
Gigabyte GeForce GTX 960 WindForce 2X INTERIA.PL/informacje prasowe

Karta GeForce GTX 960 WindForce 2X została fabrycznie podkręcona za sprawą technologii NVIDIA GPU Boost 2.0, co zaowocowało zwiększeniem taktowania rdzenia z 1216 MHz do 1279 MHz. Ponadto urządzenie zostało wyposażone w 2GB pamięci o bazowym taktowaniu 7010 MHz. Podana specyfikacja w zupełności wystarcza na płynną grę w najnowsze tytuły, oczywiście jeśli tylko nie będziemy przesadzać z rozdzielczością i poziomem detali. W przypadku "Wiedźmina 3" udało nam się nie tracić klatek nawet przy wysokich ustawieniach graficznych, co stanowi mocny skok wydajności względem wspomnianej we wstępie karty GTX 950 Xtreme Gaming (dla przypomnienia, tam zmuszeni byliśmy do średnio-wysokich detali). Również w innych, wymagających tytułach GeForce GTX 960 WindForce 2X nie przyniósł wstydu. Zarówno wymagająca graficznie, wyścigowa gra "Assetto Corsa" jak i przez wielu oczekiwany shooter "Star Wars Battlefront" w wersji beta nie sprawiły karcie większych problemów.

Do zasalania karta wykorzystuje dwa złącza 6-pin, a wśród dostępnych portów znajdziemy standardowe  DVI-I, DVI-D,  HDMI  oraz 3x DisplayPort. Warto jeszcze wspomnieć o niewielkich rozmiarach urządzenia. Gigabyte GeForce GTX 960 WindForce 2X ma niecałe 25cm długości dzięki czemu powinna zmieścić się w większości standardowych obudów.

WindForce 2X - półpasywne chłodzenie

Zastosowanym w GTX 960 systemem chłodzenia jest znany i ceniony WindForce 2X. Konstrukcja bazuje na dwóch 90mm wentylatorach w których zamontowano specjalnie wyprofilowane ostrza, zwiększające przepływ powietrza oraz zmniejszające jego zawirowania. W skutecznym odprowadzaniu ciepła pomaga dodatkowo potężny radiator wyposażony w trzy miedziane rurki cieplne.

Na specjalną pochwałę zasługuje technologia półpasywnego chłodzenia 0dB, która wyłącza wentylatory, gdy procesor karty nie znajduje się pod obciążeniem. Skutkuje to niemal całkowitym wyciszeniem pracy urządzenia co bardzo pozytywnie wpływa na samopoczucie podczas standardowej pracy. 

WindForce 2X – półpasywne chłodzenie
WindForce 2X – półpasywne chłodzenieINTERIA.PL/informacje prasowe

Podkręcanie

Wspomniany system chłodzenia jest na tyle udaną konstrukcją ze umożliwia całkiem pokaźne możliwości podkręcenia karty. Tu z pomocą przychodzi opisywany już przy okazji poprzednich testów program OC GURU II. Aplikacja pozwala w łatwy sposób monitorować stan urządzenia oraz umożliwia intuicyjne jej podkręcanie oddając nam możliwość ręcznego wpływania na taktowanie, prace wiatraków czy kontrolowanie skoków napięcia. Dzięki temu w łatwy sposób możemy zwiększyć moc karty nie odczuwając skutków przesadnego obciążenia układu.

Podsumowanie

Gigabyte GTX 960 o oznaczeniu GV-N960WF2OC-2GD to udana konstrukcja z dobrym stosunkiem wydajności do cen (te zaczynają się już od 860 zł, co przy najmocniejszym GeForce GTX 950 stanowi zaledwie kilkadziesiąt złotych różnicy). Bardzo udany, półpasywny układ chłodzenia oraz duży potencjał na podkręcanie, to bez wątpienia jedna z najistotniejszych jej zalet.  Jeśli więc poszukujemy karty graficznej ze średniej półki, opisywany model może okazać się bardzo udanym zakupem.

Udana konstrukcja z dobrym stosunkiem wydajności do ceny
Udana konstrukcja z dobrym stosunkiem wydajności do cenyINTERIA.PL/informacje prasowe

Specyfikacja :

Slot : PCI Express 3.0

Pamięć : 2GB DDR5

Szyna pamięci : 128-bit

Taktowanie pamięci : 7010 MHz

Taktowanie rdzenia : 1216 MHz / 1279 MHz

Wyjścia : 2 x DVI, HDMI, DisplayPort

Cena : od 860 zł.

Zalety
  • Dobra wydajność w swojej klasie
  • Cichy układ chłodzenia
  • Duże możliwości podkręcania
  • Niewielkie rozmiary
  • Cena
Wady
  • Niepodkręcone taktowanie pamięci
Ocena redakcji9/10

Krzysztof Mocek

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas