LG Arena KM900 - trójwymiarowy telefon

Koreańskie LG rzuca wyzwanie pozostałym producentom telefonów z interfejsem dotykowym - ich napakowany gadżetami telefon, LG Arena, ma wygrać z konkurencją dzięki interfejsowi 3D.

LG Arena - nowy, zaawansowany telefon dotykowy LG
LG Arena - nowy, zaawansowany telefon dotykowy LGmateriały prasowe

Telefony z interfejsem dotykowym już nie są modą, ale absolutną koniecznością - każda firma musi mieć w swoim portfolio tego typu urządzenia. Koreańskie LG nie pozostaje w tyle, prezentując swoją odpowiedź na iPhone'a, Omnię oraz aparaty HTC - LG Arena "uzbrojona" w interfejs S-Class.

Design

Jeden rzut oka na LG Arena i od razu widzimy, że jest to telefon stworzony z myślą o dotyku - ilość przycisków ograniczono do minimum. Na gustownie (i solidnie) wyglądającej, metalowej obudowie znajdziemy tylko podstawowe przyciski (zwiększanie/zmniejszanie poziomu głośności, spust aparatu i przycisk on/off). Wymiary omawianego telefonu to 105,9 na 55,3 na 11,95 mm. Całość dobrze leży w dłoni, głównie dzięki temu, że telefon jest masywny (ale bynajmniej nie ciężki). Model LG Arena będzie dostępny w kolorach srebrnym oraz czarnym w obudowie tytanowej.

Telefon zatem prezentuje się dobrze. Na szczęście LG zdecydowało się na umieszczenie w nim wyjścia słuchawkowego 3,5 mm jack, dzięki czemu do telefonu możemy podpiąć dowolne słuchawki. Co ważne, port umożliwiający ładowanie telefonu oraz transfer danych został umieszczony za przesuwaną osłoną, zamiast standardowych zaślepek, których wyjmowanie zostawiało odstające elementy. Słuszna decyzja.

3D w komórce

Największą gwiazdą Areny ma być interfejs użytkownika S-Class, który został zaprojektowany od podstaw przez LG. Przez producenta został on dumnie określony mianem trójwymiarowego. Co oznacza to w praktyce? Jego podstawowym elementem jest sześcian z czterema konfigurowalnymi ekranami głównymi, który zapewnia dostęp do wszystkich funkcji - kolejne ekrany wybiera się, obracając sześcian jednym ruchem palca. Telefon po prostu tworzy wizualizację sześcianu, który możemy obracać ruchami palca. Wygląda to oczywiście dobrze, ale tak naprawdę do jedynie dodatek.

Dodatek szczególnie zaskakujący, jeśli weźmiemy pod uwagę, że na poszczególnych "ścianach" (czyli po prostu na kolejnych ekranach menu) można umieścić skróty do najczęściej używanych aplikacji, ulubionych widgetów, kontaktów czy też plików multimedialnych. Co tu dużo mówić, rozłożenie ikon, a nawet ich sam wygląd, przypomina trochę iPhone'a. Ikony można oczywiście ustawiać według własnych preferencji.

Kolejnym elementem mającym być nowością przygotowanego przez LG interfejsu 3D są tzw. listy elastyczne, które ułatwiają przeglądanie kontaktów i innych informacji przechowywanych w formie katalogów. Dotknięcie przycisku na liście powoduje jego rozciągnięcie, co pozwala wyświetlić bardziej szczegółowe informacje i opcje oraz ułatwia edycję.

materiały prasowe

Ciekawie prezentuje się także interfejs służący do oglądania zdjęć, przypominając Cover Flow z iPhone'a - nie trzeba chyba dodawać, że prezentuje się od równie dobrze. LG Arena 3-calowy pełny ekran dotykowy o rozdzielczości 720 na 480 WVGA, która daje czterokrotnie ostrzejszy obraz niż rozdzielczość QVGA. Jakość ekranu zaskakuje pozytywnie - zdjęcia wyglądają doskonale.

materiały prasowe

Czy zatem interfejs użytkownika S-Class - główna innowacja w LG Arena - spełnił pokładane w nim oczekiwania? No cóż, sam interfejs wydaje się dobry i LG definitywnie może stosować go także w innych telefonach, ale pewnym rozczarowaniem jest sam ekran dotykowy - niestety, nie sprawuje się on tak dobrze, jak tez znany z iPhone'a, często źle odczytując nasze zamierzenia. Nawet przykładowe pisanie SMS-ów w tym konkretnych przypadku okazuje się być małym wyzwaniem. Niestety, używaliśmy gorszych interfejsów, ale następnym razem konieczne są pewne usprawnienia. Na szczęście telefon pracuje na procesorze firmy AMD - nie ma dzięki temu zwolnień, a całość umożliwia uzyskanie szybkich i płynnych efektów przejścia menu z wykorzystaniem grafiki trójwymiarowej.

Multimedia

INTERIA.PL

Natomiast telefon bez wątpienia nie zawiódł w multimedialnym departamencie - aparat umieszczony w tym modelu ma rozdzielczość 5 megapikseli i robi naprawdę dobre zdjęcia. Nie zabrakło standardowego pakietu opcji (ustawienia ISO, balans bieli, tryby etc) - jak na 5-megapikselowe aparaty LG, mamy w dłoniach dobry sprzęt.

Jeszcze lepiej w praktyce sprawdzają się funkcje wideo tego telefonu - mowa tutaj o opcji nagrywania w formacie D1, która umożliwia rejestrowanie obrazu wideo w jakości DVD. Dodatkową zaletą modelu Arena jest opcja rejestrowania obrazu w zwolnionym tempie (z szybkością 120 klatek na sekundę). Ten aspekt zatem Arena ma zaliczony na "szóstkę".

Poza tym jest to pierwszy telefon multimedialny przeznaczony na rynki ogólnoświatowe, w którym wykorzystano technologię Dolby Mobile firmy Dolby Laboratories, Inc. Technologia ta pozwala uzyskać efekt dźwięku otaczającego przy oglądaniu filmów. Wraz z bezproblemową obsługą formatów takich jak DviX oraz XviD i doskonałym ekranem dostajemy tutaj rewelacyjną jakość materiałów wideo. Oprócz tego telefon Arena wyposażono we wbudowany nadajnik FM, który umożliwia bezprzewodowe odtwarzanie muzyki przy użyciu samochodowego lub domowego sprzętu audio.

Komunikacja i bateria

Oprócz obsługi oczywistych technologii takich jak HSDPA (oraz niższe), nie zabrakło także modułu Wi-Fi. Przeglądarka internetowa zainstalowana w LG Arena sprawdza się dobrze, bardzo przypominając w pracy i obsłudze Safari od Apple. Niestety, podobnie jak tamta przeglądarka - także twór LG nie obsługuje języka flash.

Czas gotowości w LG Arena wynosi 300 godzin, jednak w praktyce - przy wykorzystaniu wszystkich multimedialnych funkcji musimy ładować telefon codziennie. Coś za coś, jednak multimedialne telefony LG nie od wczoraj mają ten problem.

Podsumowanie

LG Arena w podsumowaniu wypada nieźle, lepiej niż inne dotykowe komórki koreańskiego producenta, ale to nadal nie poziom dotykowego interfejsu oferowanego przez Apple - natomiast bez wątpienia opisywany sprzęt wygrywa z iPhonem na polu multimedialnym i technologicznym, podobnie jak i telefony Samsunga, HTC i Nokii. Zatem wybór jest naprawdę duży - Arena jawi się jako kolejna opcja, nie lider tej grupy.

PLUSY

- świetny do multimediów,

- doskonały ekran,

- ciekawy interfejs S-Class

MINUSY

- interfejs nie zawsze odpowiada wystarczająco szybko,

- bateria szybko się rozładowuje.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas