Nokia 5630 - kolejny muzyk w szeregu

W ofercie fińskiego producenta pojawił się kolejny członek muzycznej orkiestry Xpress Music. Nokia 5630 to połączenie smukłych kształtów znanych z modelu 5310 i zaawansowanej funkcjonalności z 5610.

Xpress Music Nokia 5630 - solidny telefon muzyczny, a może coś wiecej
Xpress Music Nokia 5630 - solidny telefon muzyczny, a może coś wiecejmateriały prasowe

Czyżby recepta na sukces?

Nie zawiedzie na długiej wyprawie Nokia 5630 działa pod kontrolą system S60 3rd Edition, Feature Pack 2. Niewielki telefon wyglądem bardziej przypomina poprzednika 5310 niż 5610, z racji kompaktowej obudowy i rozstawienia przycisków muzycznych z lewej strony wyświetlacza. Telefon smukły, lekki, waży zaledwie 83 gramy przy wymiarach 112x46x12 mm. Działa we wszystkich 4 zakresach sieci GSM oraz w obu WCDMA, więc wycieczki dookoła świata mu niestraszne.

Wyposażono go w potężną jak na telefon tej klasy jednostkę obliczeniową - procesor ARM11 z taktowaniem zegara aż 600 MHz. Tę moc daje się odczuć. Można bez problemu uruchomić odtwarzacz muzyczny i w tym samym czasie fotografować czy instalować programy i gry. Telefon radzi sobie z tym bezproblemowo, menu chodzi niezwykle płynnie, bez żadnych przycięć czy nieznośnego efektu telefonów z Symbianem - "zamulania" przy otwieraniu nowych kategorii menu. Po prostu klasa.

Wydawać by się mogło, że telefon o tak potężnym procesorze, z wysoko kontrastowym wyświetlaczem zużywa strasznie dużo energii. Nic bardziej mylnego - Nokia już od jakiegoś czasu stara się wylansować na producenta przyjaznego środowisku. Akumulator BL-4CT o pojemności 860 mAh, który zasila nowego grajka Nokii, według informacji producenta jest w stanie wytrzymać nawet 15 dni w trybie czuwania, 7 godzin rozmów w sieci GSM, 4 godziny rozmów w 3G, 4 godziny nagrywania wideo, 7 godzin odtwarzania filmów czy nawet całą dobę słuchania muzyki. W moich rękach telefon wytrzymał prawie 5 dni w trybie mieszanym. Dla mnie wynik rewelacyjny.

Telefon wyposażono w ekran QVGA o przekątnej 2,2 cala o rozdzielczości 240x320 pikseli i 24-bitowej głębi kolorów. Bardzo dobry kontrast i duża rozdzielczość rekompensuje niewielki rozmiar ekranu, dzięki czemu odczytanie wiadomości SMS czy przeglądanie internetu przez wbudowaną przeglądarkę nie sprawia problemu i nie męczy wzroku.

Nokia 5630 - jakość materiałów wideo w tym telefonie nie zachwyca
materiały prasowe

Na bocznych ścianach obudowy, prócz wspomnianego gniazda microSD, znajdziemy także przycisk spustu aparatu fotograficznego, przyciski do zmiany poziomu głośności, gniazdo microUSB do ładowania baterii i transmisji danych, gniazdo AV JACK 3,5mm do podłączenia kabla wideo, słuchawek lub pilota, a także trzy przyciski funkcyjne do sterowania odtwarzaczem multimedialnym. Znajdzie się również zaczep na komórkową biżuterię, pasek czy smycz.

Na przednim panelu prócz nowej odświeżonej klawiatury numerycznej, na której cyfry zostały wypisane nową czcionką - jakby ze starego cyfrowego zegarka, znajdziemy także pięciokierunkowy klawisz nawigacyjny, przycisk do uruchamiania menu, dwa przyciski funkcyjne oraz słuchawki do inicjowania i zakończania rozmów. Cała klawiatura podświetlana jest delikatnym białym światłem. Na przednim panelu prócz membrany słuchawki znajdziemy także czujnik natężenia światła regulujący podświetlenie ekranu oraz kamerę do wideorozmów wykonującą zdjęcia w rozdzielczości 640x480 pikseli (VGA) i nagrywającą sekwencje wideo w rozdzielczości 144x176 pikseli.

Bonus dla gracza

Z tyłu umieszczony jest cyfrowy aparat fotograficzny z matrycą 3,2 megapikseli umożliwiający wykonanie zdjęcia w rozdzielczości 2048x1536 pikseli. Niestety, duży minus za brak autofocusa. W razie potrzeby zdjęcia doświetlają nam wbudowane dwie diody LED o wysokiej jasności. Warto także wspomnieć o wbudowanym głośniku w dolnej części telefonu, którego jakość odgrywanych dźwięków jak na tej wielkości membranę jest co najmniej zadowalająca. Minimalna odległość od fotografowanego obiektu nie może być mniejsza niż pół metra, w innym wypadku nie ma szans na ostre zdjęcie. Aparat potrafi nagrać filmy wideo z prędkością 15 klatek na sekundę. Słaby wynik jak na telefon typowo rozrywkowy. Nasze wideo może być zapisane w dwóch najpopularniejszych formatach H.263 oraz MPEG-4.

Telefon wyposażony został w 256 megabajtów pamięci, niestety, do dyspozycji użytkownika oddano zaledwie 60 megabajtów. Sprawne działanie zawdzięczamy szybkiemu procesorowi ARM11, a także pamięci podręcznej o wielkości 128 megabajtów. Niewielka pamięć wbudowana została rozszerzona do 4 gigabajtów, przez dołączoną w komplecie kartę pamięci. Telefon jest w stanie obsłużyć kartę pamięci nawet o pojemności 16 gigbajatów dzięki technologii SDHC.

W załączonym zestawie prócz dokumentacji, telefonu i ładowarki sieciowej, znajdziemy także przewodowe słuchawki stereo, pilot na przewodzie umożliwiający sterowanie odtwarzaczem, inicjowanie i zakończanie rozmowy oraz krótki przewód do transmisji danych. Warto także wspomnieć o specjalnym promocyjnym kuponie umożliwiającym bezpłatne pobranie kilku aplikacji z platformy N-GAGE.

Nokia 5630 jest jednym z kilku nowych modeli, w którym producent wprowadził nowy interfejs ułatwiający korzystanie z telefonu. Daje on bezpośredni dostęp do 20 najbliższych osób oraz do pełnej historii komunikacji z tymi osobami, obejmującej e-maile, wiadomości, rejestry połączeń telefonicznych i udostępniane zdjęcia bezpośrednio z głównego pulpitu ekranu. Z kolei pasek skrótów na dole ekranu głównego daje szybki dostęp do najczęściej używanych aplikacji, w tym muzyki, radia, Internetu, N-Gage i zdjęć. Ciekawym gadżetem jest funkcja Say and Play. Wystarczy, wypowiemy tytuł nagrania lub nazwę wykonawcy, aby telefon odszukał go w swoich zbiorach i odtworzył. Działa to bardzo dobrze, na trzy próby nowa Nokia aż 3 razy odnalazła interesujący mnie kawałek. że po jej uruchomieniu wypowiemy tytuł nagrania lub nazwę wykonawcy, aby telefon odszukał go w swoich zbiorach i odtworzył. Działa to bardzo dobrze, na trzy próby nowa Nokia aż 3 razy odnalazła interesujący mnie kawałek.

Z wycieczką do muzycznego sklepu 5630 XpressMusic jest kompatybilna ze sklepem muzycznym Nokia Music Store, umożliwiając przeglądanie i kupowanie muzyki (a więc od niedawana także w Polsce) bezpośrednio z urządzenia. Na wybranych rynkach Nokia 5630 XpressMusic będzie urządzeniem sprzedawanym wraz z usługą Comes With Music. Szybkie pobieranie plików zapewni nam moduł WLAN, lub w przypadku, gdy nie będziemy w zasięgu żadnej sieci bezprzewodowej, komórkowy Internet HSPA (HSDPA do 10.2 Mbps i HSUPA do 2 Mbps). Szybki upload w technologii HSUPA na pewno się przyda użytkownikom udostępniającym swoje zdjęcia i nagrania wideo w serwisach online, takich jak Share on Ovi, Flickr czy Facebook. Jak na muzyczny telefon przystało, do dyspozycji, prócz odtwarzacza mp3m, znajdziemy także radio FM czy możliwość odtwarzania strumieniowego.

Funkcjonalnie telefon zawiera więc wszystko. Może i przydałby się nieco lepszy aparat, większy ekran, czy lepszej jakości obudowa. Jednak jak na telefon za 200 euro, który ma tak rozbudowany zestaw funkcji, nowa Nokia jest naprawdę warta uwagi.

Michał Gruszka

Nokia 5630 Xpress Music

Wymiary 112x46x12 mm

Waga 83 g

Bateria BL-4CT 3.7V 860 mAh

Czas czuwania 15 dni

Czas rozmów GSM 6.7 godzin, WCDMA 4 godziny

Wyświetlacz 240x320, 2,2", 24bit

Aparat fotograficzny 3,2 Mpix

PLUSY

+Świetne parametry

+Bardzo dobra gospodarka energetyczna

+Mnogość funkcji

+Niewysoka cena

MINUSY

+Brak autofocusa

+Słaba jakość wideo

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas