Nokia E55 - smartfon dla Kowalskiego
Na rynku mamy dwa rodzaje smartfonów - te efektowne i te efektywne. Nokia E55 bez wątpienia należy do tej drugiej grupy. Jak sprawuje się w praktyce?
Chyba już zapomnieliśmy, że smartfony miały z założenia służyć pracy, a nie powalać na kolana multimedialnymi funkcjami oraz setkami opcji. Przynajmniej te smartfony, których zadaniem jest umożliwiać normalną pracę. Do tego grona zalicza się Nokia E55 z linii Eseries, czyli telefonów biznesowych.
Wygląd
W pudełku z komórką znajdziemy standardowe wyposażenie - żadnych niespodzianek. Sam aparat prezentuje się solidnie, profesjonalnie - po prostu biznesowo. Od razu widać, że Nokia w tym modelu zastosowała klawiaturę alfanumeryczną, dzięki czemu ograniczono liczbę klawiszy do minimum. Po bokach znajdziemy standardowe przyciski odpowiedzialne za zmienianie poziomu głośności oraz za spust migawki.
Obudowa telefonu to połączenie plastiku i aluminium - tylna część ma chropowatą powierzchnię, co utrudnia omyłkowe wymsknięcie się telefonu. Ogólne wymiary telefonu to 116.5 x 48 x 9.9 mm, a jego waga wynosi 95 g. Podsumowując, E55 nie zaskakuje wyglądem, ale nie takie jest jego zadanie. Po prostu jest to klasyczny biznesowy telefon nowej generacji.
Standard, ale solidny
System operacyjny z którego korzysta E55 do standardowy Symbian OS (wersja 9.3, S6) - dokładnie taki sam, co chociażby w E66. Właśnie dlatego możemy mówić o m.in. dwóch profilach - jednym przeznaczonym do pracy, drugim prywatnym. E55 i system Symbian ma wszystkie plusy oraz minusy tego właśnie mobilnego systemu Nokii. Nie dostaniemy zatem zaawansowanej przeglądarki, ale za to sam system jest bardzo stabilny i nie cierpi na problemy zaawansowanych systemów.
Jedynym wyzwaniem - do pewnego stopnia - może być sama klawiatura. Trzeba przyzwyczaić się do sposobu wykorzystywania klawiszy. Każdy odpowiada za dwie litery, dodatkowo jeszcze za symbole oraz cyfry (po przytrzymaniu shifta). Zatem sporo kombinacji jak na tak niewielką klawiaturę. Da się przeżyć, ale mogło być trochę wygodniej.
Świetnie wypada natomiast wyświetlacz - działa on doskonale nie tylko w pomieszczeniach ze sztucznym światłem, ale także na zewnątrz - w pełnym Słońcu. Takie plusy nie zdarzają się często. Sam wyświetlacz obsługuje 16 mln kolorów i ma przekątną 2,4 cala.
Internet i multimedia
W przypadku smartfonów ważnym elementem całości pozostaje opcja poczty elektronicznej. Opisywanemu telefonowi tak naprawdę nie można by zarzucić nic w tym temacie, gdyby nie jedna zasadnicza wada - skrzynka mailowa działa jedynie w sieciach komórkowych! Nie ma mowy o korzystaniu z klienta pocztowego przez Wi-Fi. To zadziwiająca wada. Co ważne - załączone w systemie aplikacje do edycji tekstu obsługują pliki pakietu Office 2007.
Jak już wspomnieliśmy - mobilna przeglądarka nie zaskakuje tak bardzo, jak jej odpowiedniki na dotykowych telefonach, ale spełnia swoją rolę. Od aparatu mającego 3,2 Mpix trudno spodziewać się cudów, ale do podstawowych funkcji będzie w pełni wystarczył. Natomiast rewelacyjnie sprawdza się nawigacja GPS oraz Nokia Maps 3 - moduł szybko (2-3 sekundy) łapie sygnał z satelity i pokazuje naszą pozycję. GPS w E55 został sprawdzony w praktyce - podczas weekendu we Wrocławiu. Zdał egzamin bardzo dobrze.
Bateria
W takim telefonie czas pracy na naładowanej baterii zaskakuje naprawdę pozytywnie - E55 spokojnie wytrzyma 3-4 dni bez ładowania. Tylko wykorzystywanie nawigacji GPS może bardzo szybko (5 godzin) "zabić" baterię. Ale to obecnie to zupełna norma.
Dla każdego
Chociaż E55 jest promowany jako telefon dla biznesu, może on stanowić bardzo dobrą alternatywę dla wszystkich osób, które szukają zaawansowanego telefonu bez zbędnych fajerwerków. Za około 1 tys. zł dostaniemy smartfon dla przeciętnego klienta.
PLUSY
+ergonomia i cena,
+ dobry wyświetlacz i bateria.
MINUSY
- skrzynka pocztowa nie działa z Wi-Fi,
- pisanie na klawiaturze nie zawsze wygodne.