R70 - standardowo, ale solidnie

Na Polski rynek z wielką pompą wkroczyły notebooki firmy Samsung. Jak sprawują się one w praktyce? Sprawdzamy jeden z flagowych modeli koreańskiego giganta - R70

R70
R70materiały prasowe

- Naszym celem zawsze jest pierwsze miejsce na rynku - opowiadał o polskich planach Samsunga w segmencie notebooków Paweł Ziemiński, dyrektor marketingu i sprzedaży działu IT firmy Samsung Electronics Polska. Czy wprowadzone na nasz rodzimy rynek notebooki mają szansę na tak wysoką lokatę? Przyjrzyjmy się bliżej modelowi R70.

Pierwsze wrażenie

W pudle znajdziemy notebooka, zasilacz oraz stosowne oprogramowanie i dokumenty. Same podstawowe rzeczy. Po wyjęciu R70 z pudła naszym oczom ukaże się stylowo prezentujący się notebook. Wygląd, wzornictwo i wykończenie prezentują się bardziej niż poprawnie. Całość obudowy ma kolor czarny. Jedynym "urozmaiceniem" jest logo firmy Samsung. Lśniąca obudowa bardzo dobrze komponuje się z linią całego notebooka, a także z zaokrąglonymi brzegami.

Producent - o dziwno - nie zdecydował się na zamontowanie w urządzeniu zatrzasku. Zamiast tego mamy magnes. Umieszczone z tyłu zawiasy również dobrze komponują się z całą obudową i nie sprawiają problemów przy otwieraniu. Nie możemy jednak odtworzyć notebooka pod kątem 180 stopni.

Po otwarciu pokrywy R70 zobaczymy dość standardowo prezentujący się panel roboczy oraz solidną klawiaturę. Na dolnym panelu, oprócz klawiatury, nie znajdziemy wiele dodatkowych przycisków. W gruncie rzeczy, oprócz przycisku ON, na obudowie R70 można jeszcze odszukać dodatkowy przycisk uruchamiający AVStation - program do odtwarzania multimediów.

Z przodu obudowy znajdziemy wejście na karty pamięci (6 w jednym), z tyłu umieszczono modem, gniazdo LAN dwa porty USB i wejście na ładowarkę. Z lewej strony umieszczono port USB, wyjście VGA-Out, port, HDMI, gniazdo PCCard i wyjścia audio. Z prawej natomiast znajdziemy napęd/nagrywarkę DVD i blokadę Kensingtona. Szkoda, że w R70 umieszczono jedynie trzy porty USB, dodatkowo montując dwa porty z tyłu notebooka. Zabrakło także złącza FireWire. Natomiast na plus należy oczywiście zaliczyć port HDMI.

Jeszcze kilka słów na temat klawiatury oraz touchpada. Oba wypadają poprawnie. Klawiatura, wykonana w tym samym kolorze co obudowa, prezentuje się "skromnie", ale to w gruncie rzeczy bardzo - najważniejsze, że w praktyce sprawdza się doskonale. Do touchpada można mieć natomiast jedno zastrzeżenie - praca klawiszy jest dość głośna. Czasami może to odrobinę irytować. Tabliczka dla odmiany sprawuje się doskonale i jest zwyczajnie miła w dotyku.

Tyle opisu - włączmy R70

Pora na multimedia

Ogólna specyfikacja dostarczonego nam do testów modelu to Intel Core 2 Duo T7500 2 GHz, 2 GB RAM, karta graficzna GeForce 8600 GS 256 MB i HDD 250 gigabajtów (więcej szczegółów na końcu testu). Oczywiście dostępne są różne konfiguracje jeśli chodzi o ilość pamięci RAM, procesor czy objętość dysku twardego.

materiały prasowe

Zacznijmy od jakości matrycy. R70 może pochwalić się lustrzaną matrycą 15,4", która obsługuje rozdzielczość 1280x800. Dłuższe testy wykazują, niestety, tendencję do pojawiania się refleksów. Dodatkowo sam kąt efektywnego widzenia nie zaskakuje. Standardowo, jak to bywa w notebookach pionowy kąt widzenia pozostawia wiele do życzenia, jednak także poziomy kąt efektywnego widzenia odstaje od normy. Jeśli weźmiemy pod uwagę, że Samsung jest potentatem paneli LCD - takie wyniki mogą zaskakiwać. Chociaż z drugiej strony nie jest aż tak źle - są notebooki z gorsza matrycą.

Jak wyglądają osiągi R70? Omawiany notebook pracuje na platformie Santa Rosa i - jak wspomniałem - został "uzbrojony" w kartę 8600M GS (całość obsługuje pakiet DirectX 10). Praca na aplikacjach biurowych czy odtwarzanie materiałów wideo w 720p nie stanowi tutaj większego problemu. Podobnie jak obsługa kilku stron z serwisami wideo jednocześnie. Jak sprawia się natomiast grafika 3D?

R70 bez problemów radzi sobie z nowszymi, mało wymagającymi tytułami (np. "Overclocked"), starszymi tytułami, a także nowymi grami nie mającymi aż tyle wymagań (np. "Call of Duty 4"). Prawdziwym wyzwaniem dla R70 mogą być dopiero wysokie ustawienia w tytułach, które stanowią ciężki orzech do zgryzienia dla większość nowych komputerów - na czele z wymagającym "Crysis". W 3DMark05 omawiany sprzęt zdobywa około 4700 punktów.

Praca i wnioski

Na R70 pracuje i gra się dobrze - solidnie skonstruowany panel roboczy sprawdza się w praniu naprawdę nieźle. Także czas pracy na naładowanej baterii łapie się ponad "średnią krajową", czyli między 1,5 a 4 godziny (zależnie od tego, czy korzystamy z multimediów; jakie zastosowaliśmy ustawienia matrycy, a także z ilu modułów komunikacji korzystamy). Co ważne, notebook nie nagrzewa się zbyt intensywnie podczas pracy i praktycznie nie słychać wentylatorów działających w trakcie procesu chłodzenia.

Jak zatem można podsumować R70? To dobry, solidny notebook, który jednak nie zaskakuje niczym innowacyjnym. W cenie tego urządzenia (około 3 tys. zł) można znaleźć wiele podobnych notebooków. Samsungowi nie udało się zatem stworzyć niczego więcej niż poprawnego, chciałoby się napisać "rzemieślniczego" notebooka. Czy jest w tym coś złego? Nie, ale o tym w ostatecznym rozliczeniu zadecyduje już klient.

PLUSY

- bardzo dobre wykończenie i wzornictwo,

- wygodny do pracy i grania,

- złącze HDMI.

MINUSY

- nie zaskakuje niczym oryginalnym,

- stosunkowo przeciętna matryca,

- trzy porty USB

Specyfikacja techniczna serii R70 - stronę dalej

materiały prasowe

Specyfikacja techniczna serii R70

Procesor

Intel Core 2 Duo

Zegar

od 1.66GHz

FSB

od 667MHz

Pamięć cache L2

od 2MB

Pamięć

Pamięć systemu

1GB - 4GB

Rodzaj pamięci

DDR2

Ilość gniazd

2 x SODIMM

Wyświetlacz

Przekątna

15,4"

Rozdzielczość

1280x800 (WXGA) SuperBright

Rodzaj matrycy

SuperBright błyszcząca z warstwą antyodblaskową

Grafika

Chipset

nVidia Geforce 8600 GS

Pamięć

256MB GDDR3 maks. 1023MB TurboCache

(256MB GDDR + 767MB)

Multimedia

Dźwięk

ALC262-GR HD (High Definition)

Nośniki danych

Dysk twardy

160GB - 320GB (5400rpm, SATA)

Napęd optyczny

DVD Super Multi Dual Layer Light Scribe

Komunikacja

Sieć LAN

1Gbps

Sieć WLAN

Intel 802.11a/b/g/n (MIMO)

Bluetooth

2.0 + EDR

Modem / fax

56kbps, V.92

Efekty

SRS 3D Sound Effect

Głośniki

Wbudowane, 2W x 2

Kamera

Zintegrowana kamera internetowa 1,3Mpix

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas