Kremy do opalania nieskuteczne? Zaskakujące wyniki badań polskich naukowców

Kremy do opalania z filtrem nawet w najmniejszym stopniu nie chronią naszej skóry przed szkodliwym promieniowaniem podczerwonym. Polscy naukowcy nie mogli uwierzyć, kiedy zobaczyli wyniki po zbadaniu 18 kosmetyków dostępnych w naszych sklepach. Właśnie runął kolejny mit.

Żaden z 18 przebadanych kosmetyków z SPF od 6 do 50+, pomimo deklaracji producenta, nie chronił przed promieniowaniem podczerwonym nawet w minimalnym stopniu.
Żaden z 18 przebadanych kosmetyków z SPF od 6 do 50+, pomimo deklaracji producenta, nie chronił przed promieniowaniem podczerwonym nawet w minimalnym stopniu.123RF/PICSEL

Wszyscy wiemy, jak bardzo niebezpieczne potrafi być wystawianie naszej skóry na światło słoneczne w wyjątkowo upalne dni. Wtedy bardzo łatwo o udar i oparzenia. Dodatkowo skóra narażona na działanie promieniowania ultrafioletowego szybciej się starzeje, ma więcej przebarwień i zmarszczek, a także pojawia się ryzyko wystąpienia nowotworu skóry.

Aby tego uniknąć kupujemy kremy z filtrem UV, które następnie wcieramy w skórę wierząc, że dzięki temu zyskujemy ochronę. Według zapewnień producentów takie kremy mają zabezpieczyć nas przed negatywnymi skutkami promieniowania słonecznego i sprawić, że możemy podczas opalania czuć się bezpiecznie. Do stosowania kremów z filtrem UV zachęcają nas nawet reklamy Państwowej Inspekcji Sanitarnej w mediach społecznościowych. I faktycznie, kremy te chronią przed promieniowaniem UV, które jest bardzo groźne dla naszego zdrowia. A co z promieniowaniem IR (podczerwonym)?

Specjaliści ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach postanowili sprawdzić, czy takie kremy rzeczywiście chronią przed szkodliwym dla skóry promieniowaniem. 

Kremy z filtrem UV na celowniku polskich naukowców

Naukowcy postanowili sprawdzić, czy dostępne w naszych sklepach kremy rzeczywiście chronią przed silnym promieniowaniem słonecznym. W badaniach wykorzystali metodę opracowaną w przemyśle kosmicznym i lotniczym. To dzięki niej można precyzyjnie ustalić, jak dany materiał pochłania ciepło.

Opalanie się potrafi być niebezpieczne. Długotrwałe wystawianie skóry na promieniowanie słoneczne stwarza ryzyko raka skóry.East News

Na początek skompletowano grupę 38 młodych kobiet w wieku 19-23 lat. Na przedramię wszystkich ochotniczek nakładano kosmetyki w ilości 2 mg/cm2. To przyjęta na świecie norma stosowana w testach preparatów mających na celu ochronę przed promieniowaniem. W badaniach użyto urządzenie zwane emisjometrem, które było stosowane do tej pory w przemyśle lotniczym. Dzięki niemu można precyzyjnie ustalić, jak skóra będzie pochłaniała promieniowanie podczerwone, jeśli temperatura na zewnątrz w ciągu dnia będzie ulegała zmianie.

Wyniki eksperymentu mocno zaskoczyły naukowców - wszystkie kosmetyki okazały się nieskuteczne. Ani jeden z 18 kremów z filtrem (od 6 do 50+), pomimo deklaracji producenta, nie chronił choćby w minimalnym stopniu przed promieniowaniem podczerwonym.

Wzrost temperatury skóry powyżej 39 stopni Celsjusza powoduje zwiększoną produkcję reaktywnych form tlenu oraz indukuje metaloproteinazy, enzymy, odgrywające istotną rolę w regulacji biologii komórek nowotworowych.
prof. SUM dr hab. n. farm. Sławomir Wilczyński z Katedry i Zakładu Podstawowych Nauk Biomedycznych Wydziału Nauk Farmaceutycznych ŚUM

Polscy naukowcy wierzą, że dzięki ich nowatorskim badaniom wkrótce powstaną kosmetyki, które będą skutecznie chroniły naszą skórę przed promieniowaniem ultrafioletowym i podczerwonym. To ostatnie przyczynia się do tego, że w skórze powstają szkodliwe dla naszego zdrowia wolne rodniki, które sprawiają, że nasza skóra zaczyna się szybciej starzeć.

Warto o tym pamiętać, jeśli zdecydujemy wystawiać naszą skórę na działanie światła słonecznego w bardzo upalne dni. Być może warto poczekać, aż polscy naukowcy opracują skuteczne kremy z filtrami. To one mają sprawić, że opalanie się będzie w pełni bezpieczne. Na tę chwilę, jak wynika z badań polskich specjalistów, kremy chronią nas wyłącznie przed groźnym promieniowaniem UV.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas