Ślepnąc od świateł: Jak ekrany niszczą nasz wzrok?

Wieloletnie korzystanie z ekranów emitujących niebieskie światło może trwale uszkodzić nasz wzrok
Wieloletnie korzystanie z ekranów emitujących niebieskie światło może trwale uszkodzić nasz wzrok123RF/PICSEL
Nieustannie jesteśmy wystawieni na działanie niebieskiego światła, którego ani soczewka, ani rogówka nie są w stanie zatrzymać czy odbić - ostrzega prof. Ajith Karunarathne  Z Uniwersytetu w Toledo. Jego zespół  badawczy ustalił, iż pod wpływem  niebieskiej frakcji światła niezbędny  do widzenia retinal przekształca się  w toksyczne związki, które mogą  prowadzić do obumierania fotoreceptorów  oraz przyspieszać rozwój  zwyrodnienia plamki żółtej.
Nieustannie jesteśmy wystawieni na działanie niebieskiego światła, którego ani soczewka, ani rogówka nie są w stanie zatrzymać czy odbić - ostrzega prof. Ajith Karunarathne Z Uniwersytetu w Toledo. Jego zespół badawczy ustalił, iż pod wpływem niebieskiej frakcji światła niezbędny do widzenia retinal przekształca się w toksyczne związki, które mogą prowadzić do obumierania fotoreceptorów oraz przyspieszać rozwój zwyrodnienia plamki żółtej.
Światło emitowane przez urządzenia elektroniczne może zaburzać gospodarkę hormonalną, co prowadzi m.in do problemów ze snem
Światło emitowane przez urządzenia elektroniczne może zaburzać gospodarkę hormonalną, co prowadzi m.in do problemów ze snem123RF/PICSEL
AMD, czyli zwyrodnienie plamki żółtej, w dużym  uproszczeniu polega na stopniowym obumieraniu  fotoreceptorów. Z wiekiem "system oczyszczania"  komórek jest coraz mniej wydajny, powstają  więc szkodliwe produkty przemiany materii,  które "zatruwają" fotoreceptory.  Niestety nasze  ciało nie potrafi ich zregenerować, więc  z czasem widzimy po prostu coraz mniej  wyraźnie. Ostatecznie choroba prowadzi do  ślepoty, a nadmierna ekspozycja na niebieskie  światło tylko przyspiesza ten proces.
AMD, czyli zwyrodnienie plamki żółtej, w dużym uproszczeniu polega na stopniowym obumieraniu fotoreceptorów. Z wiekiem "system oczyszczania" komórek jest coraz mniej wydajny, powstają więc szkodliwe produkty przemiany materii, które "zatruwają" fotoreceptory. Niestety nasze ciało nie potrafi ich zregenerować, więc z czasem widzimy po prostu coraz mniej wyraźnie. Ostatecznie choroba prowadzi do ślepoty, a nadmierna ekspozycja na niebieskie światło tylko przyspiesza ten proces.
Świat Wiedzy
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?