TikTok zagrożeniem dla narodu? Oni nie mają wątpliwości

Od dłuższego czasu wiele mówi się o wątpliwościach dotyczących szalenie popularnej aplikacji. TikTok przyciąga mnóstwo młodych, ale nie tylko — apka znajduje się też na pierwszym miejscu w kategorii Rozrywka w App Store i Społeczności w Google Play w Polsce. Ma ona ponad miliard aktywnych użytkowników na całym świecie, ale to przecież nie znaczy, że ludzie nie mają wątpliwości co do tego, czy powinna znajdować się na rynku. Spora część Amerykanów uważa np., że TikTok jest zagrożeniem dla bezpieczeństwa narodowego.

Amerykanie są zaniepokojeni. Czego dotyczą ich obawy?
Amerykanie są zaniepokojeni. Czego dotyczą ich obawy?123RF/PICSEL

Co możemy wyczytać z nowego raportu opublikowanego przez Pew Research Center? Zacznijmy od tego, że aż 59 proc. Amerykanów postrzega TikToka jako mniejsze lub większe zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego. Jedynie 17 proc. ankietowanych odpowiedziało, że nie uważa go za zagrożenie — 23 proc. nie jest natomiast pewna.

Wykorzystanie danych niepokoi użytkowników TikToka

W tego typu badaniu nie dało się też nie poruszyć kwestii danych użytkowników gromadzonych przez TikToka. Amerykanie są zaniepokojeni praktykami stosowanymi przez firmę — 64 proc. osób twierdzi, że jest bardzo albo nieco zaniepokojona sposobem wykorzystywania danych, które gromadzi platforma. 34 proc. raczej się tym nie martwi.

Nietrudno też zauważyć, że opinia czy kwestia obaw użytkowników jest zależna od ich wieku. Trzy czwarte dorosłych w wieku 65 lat i więcej jest przynajmniej w pewnym stopniu zaniepokojona tym, jak TikTok wykorzystuje dane. To martwi też 68 proc. osób w wieku od 50 do 64 lat, 61 proc. osób w wieku od 30 do 49, ale już 54 proc. osób w wieku od 18 do 29 lat. Jedynie 13 procent z ostatniej grupy wiekowej postrzega TikToka jako zagrożenie. Liczba osób przekonanych o zagrożeniu rośnie wraz z wiekiem, a w ramach grupy 65+ sięga już 46 procent. Nie sposób jednak odmówić tego, że niepokój jest obecny.

Co warto podkreślić, to że obawy dotyczące danych (ale nie tylko) występują w większości u osób, które nie korzystały z aplikacji (69 proc.). Te osoby postrzegają też apkę jako zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego w dużym stopniu (36 proc.). Jej użytkownicy również są zaniepokojeni, ale już nieco mniej (51 proc.). 41 proc. ankietowanych użytkowników apki uważa, że nie jest ona zagrożeniem.

Trzeba także zaznaczyć, że ankieta została przeprowadzona w podobnym czasie, gdy w Montanie podpisano ustawę o całkowitym zakazie udostępniania i korzystania z TikToka — niewykluczone więc, że to wydarzenie w jakimś stopniu wpłynęło na ankietowanych. Przypomnijmy, że zakaz ten ma wejść w życie 1 stycznia 2024 roku, pod warunkiem, że aplikacja nie zmieni właściciela albo że ustawa nie zostanie zablokowana przez sąd, ponieważ trwają dyskusję, czy jest ona zgodna z prawem.

Przed wojną pracowali w IT. Teraz latają dronami nad linią frontuAFP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas