Co warto wiedzieć o najnowszym iPhone 12?

Premiery nowych urządzeń Apple zawsze cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Najwięcej emocji nadal wywołują jednak premiery najnowszych iPhone’ów. Jesienią tego roku zadebiutował iPhone 12 i iPhone 12 mini. Sprawdź, co warto o nich wiedzieć.

Jak wygląda iPhone 12?

Apple w iPhone z linii 12 wróciło do nieco bardziej klasycznego designu, znanego jeszcze w modeli iPhone 5. Najnowsze modele otrzymały się nowy design w postaci płaskich bocznych ramek i ostro ściętych krawędzi. Zarówno w modelu 12, jak i 12 mini ramki wykonane są z aluminium lotniczego. iPhone 12 jest wykonany ze szkła w tylnej części smartfona. Ma szklany ekran pokryty specjalną (bardziej odporną na zarysowania i uszkodzenia) warstwą Ceramic Shield. Smartfon będzie dostępny w 5 wersjach kolorystycznych: czarnej, białej, czerwonej, zielonej i niebieskiej.

Klasyczny iPhone i jego mniejsza wersja różnią się od siebie przede wszystkim przekątną ekranu i rozmiarem smartfona.

iPhone 12 ma ekran o przekątnej 6,1 cala. Utrzymany więc został rozmiar znany z iPhone 11. 12 jest natomiast o kilka milimetrów niższa i węższa. Model podstawowy ma:

  • 146,7 mm wysokości
  • 71,5 mm szerokości
  • 7,4 mm grubości.

Zmiany te przełożyły się także na wagę telefonu, Jest on o 32 gramy lżejszy o iPhone 11 i waży 162 gramy. Całościowo 12 od 11 jest mniejsza o 15%, cieńsza o 11% i lżejsza o 16%.

Oba modele wykonane są ze szkła na tylnej płaszczyźnie, lotniczego aluminium na obręczy telefonu i szklanego ekranu pokrytego wspomnianą wcześniej warstwą Ceramic Shield.

Zarówno iPhone 12, jak i iPhone 12 mini dostępne są w 5 kolorach: czarnym, białym, “czerwonym" (PRODUCT) RED, zielonym i niebieskim.

Jakie iPhone 12 trafią do sklepów?

Do sklepów trafi obecnie nie tylko iPhone 12, lecz także iPhone mini. Jest to jeszcze mniejsza wersja smartfona:

  • ma 5,4 cala przekątnej ekranu
  • 141,5 mm wysokości
  • 64,2 mm szerokości
  • 7,4 mm grubości.

Ten model waży jedynie 133 gramy. Wersja mini podobnie jak ta podstawowa dostępna będzie w pięciu kolorach. Zarówno iPhone 12, jak i iPhone 12 mini występują w trzech wersjach różniących się wielkością RAM: 64, 128, 256 GB. Znaleźć je można na: https://www.neonet.pl/smartfony/iphone.html

Osobną linię produktów tworzą iPhone 12 Pro i iPhone 12 Pro max.

iPhone 12: procesor i RAM

iPhone 12 oraz wersja mini napędzane są procesorem Apple A 14 Bionic. Po raz pierwszy został on wykonany w litografii 5 nm. Ten najnowszy procesor wyposażono w 6 rdzeni CPU i 4 rdzenie GPU (graficzne). Silnik procesora wyposażony jest w 16 rdzeni. Jego wydajność to zdolność do przetworzenia 11 bilionów operacji na sekundę. Procesor iPhone 12 posiada 11,8 miliarda tranzystorów. Wszystko to sprawia, że jest A14 Bionic jest o 50% szybszy od modelu A13, który posiadały iPhone'y z linii 11. Ten sam procesor został zresztą wykorzystany w najnowszych modelach iPada. 

Jaki aparat będzie miał iPhone 12?

iPhone 12 i Phone 12 mini posiadają taki sam aparat, a właściwie aparaty. Obydwa to aparaty 12 MP wyposażone w ultraszeroko­kątny i szeroko­kątny obiektyw. Obiektyw ultraszerokokątny jest pięcioelementowy, wyróżnia się przysłoną ƒ/2,4 i polem widzenia 120°. Obiektyw szerokokątny jest sześcioelementowy i ma przesłonę o wartości ƒ/1,8 z optyczną stabilizacją obrazu. Obydwa aparaty posiadają 2-krotny zoom optyczny, a także 5-krotny zoom cyfrowy. Aparaty posiadają 2-krotny zoom optyczny (oddalanie) oraz 5-krotny zoom cyfrowy. 

 Dodatkowo, z przodu znajduje się aparat FaceTime z rozdzielczością 12 MP i przesłoną f/2,2. Aparat jest także wyposażony w automatyczną stabilizację obrazu. Posiada tryb portretowy (plus efekt bokeh i funkcję kontroli głębi ostrości). Wyposażony jest w tryb nocny, Deep Fusion i inteligentny HDR 3 z wykrywaniem sceny.

Jaka bateria w iPhone 12?

Apple tradycyjnie już nie podaje oficjalnie pojemności baterii w swoich smartfonach. Natomiast podaje ich wydajność. Zgodnie z danymi producenta można oczekiwać, że bateria w iPhonie 12 pozwoli na odtwarzanie wideo przez 17 godzin (w przypadku streamingu będzie to 6 godzin mniej) lub odtwarzanie muzyki przez 65 godzin. Bateria w iPhone 12 mini będzie tylko trochę słabsza: pozwoli oglądać wideo przez 15 godzin (streaming przez 10) lub odtwarzać muzykę przez 50 godzin. Dane te pokazują, że baterie w najnowszym iPhone będą zapewniać jeszcze wydajniejszą pracę bez przerwy przez naprawdę długi czas.

Dodatkowym plusem jest możliwość ładowania bezprzewodowego za pomocą ładowarki MagSafe o mocy do 15 W lub przewodowo. W trybie szybkiego ładowania baterię będzie można naładować do 50% w pół godziny przy pomocy zasilacza 20 W.

iPhone 12: data premiery i cena

Przedsprzedaż iPhone 12 rozpoczęła się 16 października, do sklepów smartfon trafił tydzień później, czyli 23 października Obecnie można go kupić zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i online. Nieco później pojawił nie iPhone 12 mini. W przedsprzedaży można go było kupić 6 listopada, w sklepach pojawił się 13 listopada. Obecnie można go kupić zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i online. Dostępne są trzy wersje każdego z modeli, różniące się pojemnością RAM. Ceny iPhone 12 wahają się od 4199 zł (65GB) do 4949 zł (256 GB). Bardzo zachęcająco wyglądają natomiast ceny iPhone 12 mini: od 3599 zł (za 65GB) do 4349 zł (za 256 GB).


.
Dowiedz się więcej na temat: Telefon | iOS | iPhone | Smartfon | Apple