Syndrom oszusta - czym jest i jak sobie z nim radzić?

Masz na koncie wiele sukcesów zawodowych, a mimo to uważasz, że nie zasługujesz na miano eksperta w danej dziedzinie? Być może dopadł Cię syndrom oszusta, czyli przekonanie, że Twoje wysiłki są nierównomierne do odniesionego sukcesu. Sprawdź, jak sobie poradzić z tym uczuciem i uwierzyć we własne możliwości.

  • Syndrom oszusta może doprowadzić do depresji lub demotywować do rozwijania kariery zawodowej, dlatego ważne jest, aby jemu przeciwdziałać.
  • Dzięki przypominaniu sobie o sukcesach zawodowych oraz podniesieniu własnej samooceny, na przykład przy pomocy psychologa, masz szansę przezwyciężyć imposter syndrome.
  • Stres to jeden z kluczowych czynników wywołujących syndrom oszusta, dlatego na co dzień warto stosować techniki relaksacyjne, aby nawet podczas stresujących sytuacji nie pozwolić sobie na nadmierne emocje.

Czym jest syndrom oszusta?

Imposter syndrome, czyli syndrom oszusta oznacza wewnętrzne przekonanie danej osoby, że jej osiągnięcia są dziełem przypadku - a nie wynikiem umiejętności. Ktoś, kto zmaga się z tym problemem, zazwyczaj ma niskie poczucie własnej wartości. Charakterystyczne przy tym syndromie jest także zwątpienie w swoje kompetencje i przekonanie, że nie zasługuje się na awans lub inne wyróżnienie. Osoba z imposter syndrome oszukuje samą siebie, niesłusznie utwierdzając się w przekonaniu, że nie ma wystarczających umiejętności, aby zajmować prestiżowe stanowisko lub otrzymać pochwałę za swoje osiągnięcia. Zazwyczaj czuje się mniej kompetentna od innych specjalistów pracujących na tym samym stanowisku, przez co maleje jej motywacja do pracy. Warto podkreślić, że w skrajnych przypadkach syndrom oszusta może skutkować poczuciem permanentnego stresu lub depresją.

Zastanawiasz się, czy Internet zanieczyszcza środowisko? Przeczytaj nasz artykuł: Ekologia a strony internetowe i dowiedz się, na czym polega zrównoważony sposób tworzenia witryn www.

Jak przezwyciężyć syndrom oszusta?

Niskie poczucie własnej wartości i umniejszanie posiadanym kompetencjom to źródło wielu frustracji. Na szczęście dzięki kilku sprawdzonym wskazówkom można pokonać imposter syndrome i na nowo uwierzyć w swoje umiejętności. Aby tak się stało, należy pracować nad samooceną - gdy jest ona niska, wzrasta prawdopodobieństwo wystąpienia syndromu oszusta. Warto skorzystać z pomocy psychologicznej - wsparcie specjalisty często okazuje się niezbędne, aby odbudować wiarę w siebie i nauczyć się realnego oceniania swoich umiejętności. W przezwyciężeniu syndromu oszusta pomocne jest także uświadomienie sobie własnych sukcesów. Warto wypisać na kartce swoje dotychczasowe osiągnięcia jak chociażby realizacja ważnego projektu czy poznanie obsługi konkretnych technologii. Dobrym pomysłem jest także zbieranie dowodów na uznanie ze strony szefa czy współpracowników. Mogą być to screeny pozytywnego feedbacku, maili lub wiadomości, w których ktoś pochwalił Twoje umiejętności.

Czy znasz kluczowe pojęcia ze świata IT? Wejdź na słownik informatyczny online i zapoznaj się z definicjami najważniejszych terminów.

Syndrom oszusta a walka ze stresem

Jednym z kluczowych czynników uaktywniających syndrom oszusta jest stres. Wiele osób zmaga się z nagłą utratą wiary we własne umiejętności pod wpływem nowego wyzwania. Taka sytuacja może mieć miejsce na przykład przed koniecznością zaprezentowania swojego projektu przed całym zespołem IT lub omówieniem swojej pracy z pracodawcą. Jeśli nie będziesz mógł opanować emocji, możesz szybko stracić pewność siebie. W takim przypadku skuteczną metodą zapobiegającą wystąpieniu imposter syndrome będą techniki relaksacyjne, dzięki którym uda Ci się opanować nerwy. Dobrym rozwiązaniem mogą być chociażby wyciszające ćwiczenia oddechowe lub medytacja. Pamiętaj także, że Twoim sprzymierzeńcem w walce ze stresem jest zdrowy tryb życia - jeśli przed stresującym wydarzeniem nie zjesz pożywnego posiłku lub nie wyśpisz się, będziesz bardziej podatny na zdenerwowanie.

Chcesz wiedzieć, na czym polega praca w C++? Poznaj najważniejsze informacje o języku programowania C++ i zastanów się, czy sprawdzisz się w tym obszarze IT.

Podsumowanie

Syndrom oszusta może negatywnie wpływać na poczucie satysfakcji z życia zawodowego. Jeśli jednak będziesz bardziej świadomy swoich sukcesów z i wypracowanych umiejętności, poradzisz sobie z imposter syndrome. Pamiętaj, że obniżone poczucie własnej wartości może być dodatkowo spotęgowane przez stres, dlatego postaraj się nad nim zapanować.

Artykuł sponsorowany

.
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy