UPS – chwilowe zasilanie awaryjne do komputera i innych urządzeń

Zasilacz UPS to urządzenie, które pozwala na zapewnienie stałego, stabilnego źródła prądu bezprzerwowego. Stanowi doskonałe zabezpieczenie na wypadek awarii. Może być wykorzystywane jako zasilanie komputerów i innego sprzętu w domu czy firmie. Co warto wiedzieć o systemach UPS?

Jak działa zasilacz UPS?

Zasilacz UPS bazuje na specjalnym akumulatorze lub akumulatorach. To właśnie w nich znajduje się zapas energii niezbędny do awaryjnego zasilania komputerów czy innego sprzętu używanego w domu lub biurze. UPS pozwala na zapewnienie dostępu do prądu przez czas od kilku minut do kilku godzin. Wszystko zależy od parametrów technicznych samego zasilacza oraz poboru energii przez podpięty do niego sprzęt. UPS są określane jako tymczasowe zasilanie awaryjne. Nie zapewniają one stałego dostępu do prądu, jak ma to miejsce w przypadku agregatów, lecz pozwalają na bezpieczne wyłączenie komputera w razie usterki sieci.

Rodzaje zasilaczy UPS

Istnieje wiele rodzajów zasilaczy UPS. Najważniejsze z nich to modele:

  • online (Double Conversion) - UPS online dostarcza ciągłe zasilanie ze źródła bateryjnego i korzysta z konwertera DC-AC. Jest to najbardziej zaawansowany typ takiego sprzętu, który zapewnia doskonałą ochronę przed fluktuacjami napięcia i przerwami w dostawie prądu,
  • offline (Standby) - UPS offline przechodzi na zasilanie bateryjne tylko wtedy, gdy wykryje przerwę w dostawie prądu. Jest bardziej ekonomiczny, ale oferuje mniejszą ochronę niż UPS online,
  • line-interactive - ten typ łączy cechy UPS online i offline. Korzysta z transformatora regulującego napięcie, aby kompensować fluktuacje napięcia. W przypadku przerwy w dostawie prądu przełącza się na zasilanie bateryjne.

Wybór pomiędzy tymi rodzajami zasilaczy UPS zależy przede wszystkim od potrzeb i budżetu klienta. Tam, gdzie ochrona danych jest niezwykle istotna, najlepiej sprawdzi się model online lub line-interactive. Zapewnia bowiem ochronę przed zmianami napięcia i automatycznym wyłączeniem się komputera. Zasilacze offline pozwalają na kontynuację pracy po odcięciu dostępu do prądu, jednak nie chronią sprzętu przed fluktuacjami przepływu energii czy utratą danych.

Do czego wykorzystuje się zasilacze UPS?

Zasilacze UPS są wykorzystywane do awaryjnego dostarczania prądu takim urządzeniom, jak:

  • serwery,
  • komputery,
  • konsole do gier,
  • sprzęt elektryczny i elektroniczny,
  • maszyny przemysłowe,
  • urządzenia medyczne.

Zasilacze UPS są wykorzystywane w branży telekomunikacyjnej, medycznej, DataCenter, w bankach, przemyśle, a także niektórych gospodarstwach domowych. Stosuje się je do zabezpieczania komputerów, konsol do gier i innych ważnych urządzeń, dla których natychmiastowe odcięcie zasilania może być bardzo niebezpieczne.

Zasilacze UPS mają za zadanie zabezpieczyć użytkownika przed utratą danych. W przypadku przerwania przepływu prądu komputery stacjonarne wyłączają się samoistnie. Nie wszystkie programy są w stanie samodzielnie odzyskiwać dane na etapie, w którym został odcięty dopływ energii. Awaryjne zasilanie UPS umożliwia zapobieganie takim sytuacjom. Awaria prądu nie zaskakuje użytkownika komputera - ma on czas na to, by dokończyć lub zapisać pracę w odpowiednim momencie.

Zasilacze UPS, czyli ochrona przed zmianami napięcia

Częste zmiany napięcia mogą doprowadzić do uszkodzenia systemu zasilania w komputerze lub innym urządzeniu. Zasilacze UPS pozwalają na uchronienie sprzętu przed nagłymi spadkami i wzrostami tego parametru. Zapewniają stałe napięcie wyjściowe, wpływając na bezpieczeństwo komputerów. Co więcej, niektóre z tych produktów są wyposażone również w dodatkowe systemy monitorowania, które pomagają wykryć ewentualne usterki urządzenia na wczesnym etapie.

Jak wybrać odpowiedni UPS?

Wybierając UPS, warto skupić się przede wszystkim na jego mocy. W domach wystarczą mniej zaawansowane modele niż te, z których korzysta się m.in. w serwerowniach. Wybierając taki sprzęt, warto obliczyć pobór prądu przez dany komputer. Urządzenia dla graczy zwykle zużywają znacznie więcej energii niż klasyczne, małe laptopy biurowe.

Zasilacze UPS można znaleźć m.in. w sklepie AKMEL. To produkty, które różnią się od siebie nie tylko maksymalną generowaną mocą, lecz także pojemnością akumulatorów. Niektóre z nich działają jedynie przez kilka minut, a inne - nawet kilka godzin. Wybierając odpowiedni rodzaj zasilacza, warto skupić się na jego zastosowaniu. Jeśli sprzęt ma służyć jedynie do bezpiecznego wyłączenia komputera po awarii sieci energetycznej, wystarczy podstawowy model. W sytuacji gdy zasilacz UPS ma służyć do kontynuacji pracy przez kolejne godziny, potrzebny będzie produkt z pojemniejszym akumulatorem.

W razie problemów z wyborem odpowiedniego zasilacza UPS można skorzystać z pomocy specjalistów ze sklepów oferujących te produkty. Takie osoby doskonale orientują się w parametrach technicznych dostępnych modeli i wiedzą, jaki sprzęt sprawdzi się najlepiej w konkretnym zastosowaniu.

Artykuł sponsorowany

.
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy