Jak oglądać Perseidy w 2022 roku i co robić, żeby nie umknął nam żaden meteor?

Czekasz na noc spadających gwiazd w sierpniu? Niestety nie mamy dobrych wiadomości. W tym roku oglądanie Perseidów na nocnym niebie będzie bardzo trudne, a winny będzie Księżyc w pełni.

Co to są Perseidy?

Persiedy to rój meteorów, którego maksimum aktywności występuje w sierpniu. Ich nazwa nawiązuje do konstelacji Perseusza, z której wylatują spadające gwiazdy. Nie jest to, co prawda najaktywniejszy rój meteorów w roku, lecz niewątpliwie wlicza się do zbioru tych najbardziej medialnych.

Sprzyja temu pora, w której występuje ich aktywność. To najaktywniejszy wakacyjny rój meteorów, który cieszy oczy wczasowiczów podczas ciemnych letnich wieczorów. Jego obecność zawdzięczamy komecie 109P/Swift-Tuttle, która wraca w okolice Słońca co 133 lata.

Reklama

Jak obserwować Perseidy w sierpniu?

Do obserwacji należy wybrać miejsce z dala od zanieczyszczenia światłem. Należy przez to rozumieć lokalizacje dalekie od dużych miast, czy ustronne miejsca w małych miejscowościach. Ważne też, aby miejsce do obserwacji pozwalało objąć wzrokiem możliwie największy obszar nieba.

Perseidy są widoczne gołym okiem. W idealnych warunkach można zaobserwować 90 spadających gwiazd w ciągu godziny. To imponująco duża liczba, jak na rój meteorów. Najłatwiejszym sposobem na ich dostrzeżenie jest ułożenie się na wygodnym leżaku lub kocu i nieustanne obserwowanie wzrokiem okolicy zenitu.

Spadające gwiazdy będą rozbłyskiwać spontanicznie w różnych miejscach nieboskłonu. Prowadząc obserwacje na leżąco, istnieje większe prawdopodobieństwo, że chociażby kątem oka zaobserwujemy jakiś meteor. Warto pamiętać o tym, aby nie używać smartfona podczas patrzenia w niebo. Towarzyszą temu dwa ważne powody. 

Po pierwsze - nie umknie nam żaden meteor, a po drugie - nie przyzwyczaimy wzroku do jasnego, co akurat ma duże znaczenie w obserwacjach Perseidów.

Perseidy w 2022 roku będą słabsze?

Perseidy, jak powszechnie wiadomo, wyróżniają się aktywnością od 17 lipca do 24 sierpnia

Maksimum roju Perseidów każdego roku przypada na noc 13/14 sierpnia. W 2022 ich obserwacje mogą być zdecydowanie trudniejsze z powodu obecności Księżyca w dużej fazie oświetlenia. 12 sierpnia Srebrny Glob znajdzie się w superpełni. Jego tarcza będzie większa i jaśniejsza niż zwykle.

Jego obecność na nieboskłonie stworzy naturalne zanieczyszczenie światłem. To sprawi, że widoczność tegorocznych Perseidów będzie mocno ograniczona. Wiele słabszych meteorów może okazać się niedostępna dla gołego oka obserwatora. 

Użycie teleskopu lub lornetki może okazać się bezskuteczne, ponieważ spadające gwiazdy są spontanicznymi zjawiskami, za którymi ciężko nadążyć jakimkolwiek sprzętem obserwacyjnym.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: noc spadających gwiazd | perseidy | Meteor
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy